Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
14 Mayıs 2024 Salı, 15:59

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında, soya tohumu dağıtıldı.
 
Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında; %75 Hibeli Soya Tohumu dağıtım töreni Tarsus Ticaret Borsasında yapıldı.
 
Törenin açılış konuşmasında 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlayan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke bir an önce bölgede hasadı bitmek üzere olan Buğday fiyatlarının açıklanmasını ve ofisin alım yapmasını ifade etti.
 
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke konuşmasında ; “Yakın zamanda yayınladığımız raporda, Türkiye'nin 2024-2025 sezonunda toplam yağlı tohum üretiminin (ayçiçeği tohumu, pamuk tohumu ve soya fasulyesi) bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak yaklaşık 3,1 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin soya fasulyesi üretiminin ise, 150-160 bin ton seviyesinde gerçekleşeceği tüketiminin ise, 2024/2025 sezonunda yaklaşık 3,2 milyon ton civarında olacağını bekliyoruz. Bu tüketim her yıl biraz daha artarken üretimimiz neredeyse aynı kalmakta.
Özellikle soya;
Yağ, endüstriyel kullanım, ilaç sanayi, yem sanayi gibi çok geniş bir kullanım alanına sahip ve dünya ticaretinde, tarımsal ticarette de önemli bir yere sahip.
Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında yüzde 75 hibeli soya tohum dağıtımının artan ihtiyacımıza bir nebzede katkı olmasını, Projenin hayırlı uğurlu olmasının temenni ediyor, üreticilerimize bereketli ve kazançlı günler diliyorum.” İfadelerine yer verdi.
 
Soya Tohumu dağıtım törenine Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali AKYÜZ, Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri ERDOĞAN, İl Tarım Müdürlüğü KTV Şube Müdürü Mustafa Ateş, İlçe Müftüsü Murat AKÇAY, Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa TEKE, Borsa Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Titiz ile Üretici Çiftçilerimiz katılım sağladı.

 

Aze Tarım