Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
6 Aralık 2023 Çarşamba, 13:11

Tarsus’ta merkez ve kırsal mahallelerde muhtarlıklara aday olduklarını açıklayan kadınlar, örnek bir davranış sergileyerek “5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının” yıl dönümü dolayısıyla bir araya geldiler, ortak açıklamada bulundular.
 
Florya pastanesinde gerçekleşen toplantıya Ergenekon Mahallesi Muhtar adayı Tuğba Canatan, Yüksek Mahallesi Muhtar adayı Leman Yüksek, Kaklıktaşı Mahallesi Muhtar adayı Ayşe Sarıoğ, Caminur Mahallesi Muhtar adayı Nergiz Özşahinoğlu, Atatürk Mahallesi Muhtar adayı İlke Dal, Şehitishak Mahallesi Muhtar adayı Şule Türker, Akşemsettin Mahallesi Muhtar adayı Sevda Kurt, Altaylılar Mahallesi Muhtar adayı Yeliz Bozkurt, Yeni Ömerli Mahallesi Muhtar adayı Tuba Erdoğan, Kırklarsırtı Mahallesi Muhtar adayı Cennet Kocabaş, Anıt Mahallesi Muhtar adayı Şifa Yılmaz, Gaziler Mahallesi Muhtarı ve Muhtar adayı Çiğdem Ekici, Mahmutağa Mahallesi Muhtar adayı Döne Çolak, Çavdarlı Mahallesi Muhtar adayı Sakine Şimşek ve Altaylılar Mahallesi Muhtar adayı Melike Şahin katılım sağladı.
 
Kadın dayanışmasının sergilenmesi ve yeni dönemde Tarsus’ta kadın muhtar sayısının artması adına bir araya geldiklerini kaydeden kadınlar, “5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının” yıl dönümü dolayısıyla da ortak olarak şu açıklamada bulundular:
 
“Cumhuriyet'in kurulmasından sonra, Atatürk ülke çapında yaptığı konuşmalarda, kadınlara eşit haklar getirecek yasaların acilen gerekliliğini vurguladı.
  
Yaptığı bir konuşmada, “Bizim için daha doğru ve emin bir yol var: Bu, Türk kadınlarının her şeyde ortağımız olması, hayatımızı onlarla paylaşması, onlara dost, yardımcı ve meslektaş olarak değer vermektir. ilmi, manevi, sosyal ve ekonomik hayatımızda Kadın, toplumun direği ve milletin pınarıdır.
Güçlü yeni nesiller yetiştirmek, yetiştirmek zorundadırlar, ancak bu görevleri ancak kendileri aydınlanırlarsa yapabilirler. Türk kadını iyi eğitimli, erdemli, onurlu ve toplumda saygınlık kazanabilecek durumda olmalıdır” dedi...
 
Bu vizyonla aşağıdaki reformları hayata geçirdi:
    
Kız çocuklarının çağdaş eğitiminin vurgulanması ve ilköğretimin zorunlu hale getirilmesi;
Kızların erkeklerle aynı okullara gidebilmesi için modern, çağdaş okulların karma eğitime dönüştürülmesi;
Kadınların modern giyinme özgürlüğüne sahip olmalarına izin veren tesettür ve tesettürün kaldırılması;
Şeriat Yasası'nın kaldırılması ve onun yerine kadın ve erkeklere eşitlik, kadınlara eşit haklar veren    İsviçre Medeni Yasası'nın getirilmesi,
Cinsiyetler arasındaki yasal eşitlilik.
 
Kadınların eğitimine yapılan vurgu ve modern bir medeni kanunun çıkarılması, Türk kadınının sosyal ve ekonomik kalkınmasının artırılmasında en önemli iki adımı oluşturdu.
    
İsviçre Yasası tarafından sağlanan eşit haklar, medeni (dini) evlilik, boşanma, velayet ve miras alanlarını kapsıyordu. Çok eşlilik (Şeriat Yasası uyarınca dört eşe izin verilir) da kaldırıldı.
Oy hakkı verildi. Pek çok Avrupa ülkesinde kadınların oy hakkının olmadığı 1935 Genel Seçimleri ile 18 kadın milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne katıldı.”

 

İlgili diğer haberler:

Cumhur İttifakı adayı MHP’li Mahmut Tat, Sivaslılar Derneği’ni ziyaret etti - HABER MHP’li Soydan, Çamlıyayla’da vatandaşlarla buluştu - HABER 31 Mart 2024 yerel seçimleri İyi Parti Tarsus Belediyesi Meclis üyeliği aday listesi - HABER 31 Mart 2024 yerel seçimleri Memleket Partisi Tarsus Belediye Meclis üyeliği aday listesi - HABER 31 Mart 2024 yerel seçimleri MHP-AK Parti Tarsus Belediye Meclis üyeliği aday listesi - HABER 31 Mart 2024 yerel seçimleri CHP Tarsus Belediye Meclis üyesi aday listesi - HABER ‘Vahap Seçer Bozyazı Seçim Koordinasyon Merkezi’ Coşkuyla Açıldı - HABER Hasan Köse: “Mehmet Yunus Seven’i destekliyoruz” - HABER Haydar Aratekin’den “destek” açıklaması - HABER Soydan: “Mersin’e Çözüm Odaklı Yönetim Modelini Getireceğiz” - HABER Vatan Partisi Tarsus Belediye Başkan Adayını Tanıttı - HABER Belediye Meclis Üyesi Aday Listeleri Merakla Bekleniyor - HABER ‘Vahap Seçer Seçim Koordinasyon Merkezi’ Açıldı - HABER MHP Büyükşehir adayı Serdar Soydan Tarsus’ta ziyaretlerde bulundu - HABER İyi Parti Tarsus Belediye Başkan Adayı Mehmet Yunus Seven bir seçim ofisi daha açtı - HABER Başkan Seçer, Tarsus Halkıyla Buluştu - HABER Mehmet Yunus Seven: “Biz birlikte güçlüyüz birlikte kazanacağız” - HABER Mahmut Tat, Ergenekon Mahallesi Semt Pazarında Vatandaşlarla Buluştu - HABER Kocamaz: “Üreticileri 22 Yılda Getirdiğiniz Bu Sefalet Noktasıyla Gurur Duyabilirsiniz” - HABER Ali Boltaç: “Siyasete Değil Hizmete Odaklıyız" - HABER
Aze Tarım
Mersin Büyükşehir’in Yenice’de Asfaltlama Çalışmaları Sürüyor