Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
8 Mart 2024 Cuma, 20:12

Tarsus’ta dün öldürülen Merve Bayer ve yine cinayete kurban giden tüm kadınlar Yarenlik Alanı’nda düzenlenen eylemle anıldılar.
 
Tarsus Kadın Platformu tarafından düzenlenen eylemde, katılımcılar adına Av. Derya özünç ve Jale Kirman, şu açıklamada bulundular…
 
“Bugün 8 Mart. İsyanımızla sokakları mora boyamaya hazırlandığımız sırada dün yine bir kadın cinayeti haberi ile sarsıldık. Yanıbaşımızda Yenice'de kadın arkadaşımız Mervegül Bayer'in boşandığı polis memuru Basına Mustafa Yıldır tarafından öldürüldüğü haberini aldık. Merve uzaklaştırma kararına rağmen göz göre göre katledildi. Öfkemiz büyük. İsyanımız büyük.
 
Bugün 8 Mart! Bugün 8 Mart alanına Merve'nin isyanını taşıyoruz. Katledilen kadınların isyanını taşıyoruz. Merve'nin faili tek bir erkek değil, bu cinayetlerin hiç biri münferit değil. Biz bu faillerin her birini çok iyi biliyoruz. Çok iyi tanıyoruz. Failleri İstanbul Sözleşmesi'ni tek gecede fesh eden bu iktidardır. Failleri 6284'ü uygulamayanlar, hedef gösterenlerdir. Medeni kanunu tartışmaya açıp, Anayasa değişikliği planları yapanlardır. Nafaka hakkımıza göz dikip boşanmayı engellemeye çalışanlardır. Cezasızlıkla katil erkekleri cesaretlendiren erkek yargıdır. Merve'nin katili kadın düşmanı bu düzendir. Kadınları katleden bu düzenden soracak hesabımız var.
 
Erkekler kadınları öldürme cesaretini iktidarın kadın düşmanı politikalarından alıyor. Hayatlarımız, haklarımız, yaşam tarzımız tartışıldıkça kadınlara ve LGBTİ+'lara karşı erkek şiddeti sürekli artıyor. İktidarın kutsal aile yalanları ile bizi kapatmaya çalıştığı evlerde emeğimiz sömürülüyor, her gün şiddetin farklı biçimlerine maruz kalıyoruz. Her gün erkekler tarafından öldürülüyoruz. En tepeden örgütlenen kadın düşmanlığı, LGBTİ+ düşmanlığı ve cezasızlık politikaları sonucunda tanıdığımız, tanımadığımız erkekler tarafından şiddete uğruyoruz. Ama en çok da en yakınımızdaki erkekler tarafından öldürülüyoruz.  Bizi kapatmaya çalıştıkları evler suç mahali.
 
Bugün 8 Mart! Hayatlarımıza-haklarımıza yönelik saldırılara, yoksulluğa, emeğimizin sömürüsüne, erkek şiddetine, homofobiye, transfobiye, kadın düşmanı politikalara karşı  tüm dünyada sokaktayız. Sesimiz dünyanın dört bir yanında kadın düşmanı sağ iktidarlara karşı mücadele eden kadınların sesine karışıyor. Gücümüz birbirimizden, gücümüz dayanışmamızdan. Sesimizi birbirimizin sesine katmak, isyanımızı, dayanışmamızı büyütmek için sokaktayız!
 
Bir gece yarısı hukuksuzca İstanbul Sözleşmesinden çıkan iktidar, çevresindeki tüm gerici ittifaklarla, tarikatlarla, cemaatlerle birlikte mücadele ile kazandığımız haklarımıza göz dikmeye devam ediyor. Kadınların şiddet karşısında güvencesi olan 6284 sayılı yasa her fırsatta "milli ve yerli" olmadığı iddiasıyla hedef alınıyor. Medeni Kanunun kadınların lehine olan maddeleri değiştirilmek isteniyor.  İşte Merve'yi ve katledilen kızkardeşlerimizi aramızdan alan erkek şiddeti bu kadın düşmanı politikalardan besleniyor. Mücadele ile kazandığımız haklarımıza sahip çıkmak için sokaktayız.
 
Kadın ve LGBTİ+ düşmanı iktidar yaptığı aile çalıştayları ile Anayasa değişikliği hazırlıkları yapıyor.  Kendi kafasındaki makbul kadın, makbul aile anlayışını anayasal düzenleme ile kalıcılaştırmaya çalışıyor. Bunu yaparken LGBTİ+’lara yönelik nefreti de körüklüyor. Boşanmada arabuluculuk, nafaka hakkımızın geri alınması tartışmaları ile aslında kadınların yaşamları pahasına aileye hapsedilmesi isteniyor. Kutsal aile masallarıyla kadınları aileye kapatamazsınız. "Hayatlarımız ailenize sığmaz" demek için sokaktayız.
 
Kadın düşmanı politikalar, LGBTİ+ düşmanlığı ve erkek şiddeti dinci gericilikle besleniyor. Hayatlarımız dinci gericilikle kuşatılıyor. Aile irşad ofisleriyle, diyanet fetvalarıyla hayatın her alanında dinci gerici kuşatmaya maruz kalıyoruz. ÇEDES uygulamaları ile okullara imam atanıyor. Çocukları istismar eden dinci tarikatlar vakıflar aracılığıyla Milli Eğitimle protokoller yaparak okullara giriyor. Depremde kaybolan çocukların tarikatlara verildiği açığa çıkıyor. Aile irşad bürolarında şiddet gören kadınlara sabırlı olması öğütleniyor. Hayatlarımızı kuşatan gericilik karşısında laikliği savunmak için sokaktayız.
Bu ülkede her gün yoksullaşıyoruz. Yoksulluktan da en çok biz kadınlar etkileniyoruz. Bir yandan üzerimizdeki bakım emeği yükü artarken bir yandan da şiddet gördüğümüz evlerden ayrılmamız güçleşiyor. Emeğimiz sömürülüyor. Düşük ücretli, güvencesiz çalışıyoruz. Emeğimizi savunmak için sokaktayız.
 
İsrail Filistin halkına yönelik soykırımına devam ederken, AKP iktidarı İsrail'le ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. İsrail'e dair samimiyetsiz kınama mesajları gönderirken kendi savaş politikalarına devam ediyor.  Savaşlardan en çok etkilenen kesim de kadınlar oluyor. Savaşa, sömürüye, işgal politikalarına karşı sokaktayız.
Bugün 8 Mart! Emeğimiz, hayatlarımız, haklarımız, özgürlüğümüz için sokaktayız. İsyanımızla sokaktayız. Ama bugün en çok da Merve için, katledilen kadınlar için sokaktayız. Merve'nin isyanını 8 Mart alanına taşıyoruz. Merve Bayer isyanımızdır! Katledilen kadınlar isyanımızdır!
Yaşasın 8 Mart! Yaşasın kadın dayanışması”

 

Aze Tarım