Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
25 Eylül 2020 Cuma, 08:37

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs can almaya devam ediyor.
 
Ülkemizde de görülmeye başladığı Mart ayından bu yana hızla yükselen vaka sayılarıyla birlikte vefat olayları da artmaya devam ederken, sosyal hayatı olumsuz etkileyen pandemi nedeniyle Tarsus ekonomisi de büyük darbe gördü.
 
Okulların tam olarak açılmadığı şu süreçte özellikle kırtasiye, giyim, ayakkabı, servis işletmecileri, özel okullar ve daha pek çok sektörde ciddi mali krizler yaşanırken, kıymetli para birimlerinin sürekli değer kazanması ve liranın değer kaybetmesi nedeniyle de alım gücü de gün geçtikçe düşmeye başladı. Birçok esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı Tarsus’ta, ciddi nakit sıkıntı yaşayan bazı esnafların ise krediye başvurdukları öğrenildi.
 
TARSUS’TA ÖLÜM ORANLARI ARTIYOR
Bu arada koronavirüs nedeniyle Tarsus’ta Nisan ayından bu yana vefat eden kişi sayısı maalesef 81’e yükseldi. Son 4 günde 7 kişinin daha vefat ettiği koronavirüse yakalanan vatandaş sayısı da her geçen gün artıyor.
 
Mesai saatleri değişti.
Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Mersin Valisi Ali İhsan SU başkanlığında; Covid-19 salgını ile mücadele kapsamındaki tedbirleri görüşmek ve bu konuda gerekli kararları almak üzere olağanüstü toplandı.

Valilik’ten yapılan açıklamada, “Covid-19 ile mücadele kapsamında; toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğu azaltmak ve yoğunluktan kaynaklanabilecek bulaşma riskini ortadan kaldırmak maksadıyla, ilimiz genelindeki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin mesai saatlerinin 28 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren 08:30-12:30 ile 13:30-17:30 olarak uygulanması, Özel kanun, yönetmelik ve düzenlemelere göre çalışma saatleri farklı olarak belirlenmesi zorunlu olan kamu kurum ve kuruluşlara ait hükümlerin saklı olması; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle kabul edilmiştir” denildi.

 

Aze Tarım
2014’deki Kobani olaylarıyla ilgili gözaltı kararları