Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
10 Mayıs 2024 Cuma, 19:36

Eğitimci İbrahim Oktugay’ın, öğrencisi tarafından katledilmesine Tarsus’tan 4 eğitim sendikası ortak eylem ve basın açıklaması yaparak gösterdiler.
 
Yarenlik Alanında gerçekleştirilen ve katılımın yüksek olduğu eylemde Tarsus'ta Eğitim-Sen Şube Başkanı Bülent Keser, Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık ve Hürriyetçi Eğitim-Sen Şube Başkanı Talip Özdemir, katledilen öğretmen için ortak açıklama yaptılar…
 
Açıklama şöyle:
“ARTIK YETER! CAN KORKUSUYLA ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ!
CAN GÜVENLİĞİMİZ SAĞLANSIN, GEREKLİ TEDBİRLER ALINSIN!
 
Millî Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidarın eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımları ile Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırdığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan eğitim emekçileri okullarda şiddetin hedefi olmaya devam etmektedir.
 
Önceki gün ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan ve öğrencilerinden koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğu ile ilgilidir.
 
Bugüne kadar eğitimden sorumlu olanların yaptıkları açıklamalarda eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenleri göstermesi, CİMER uygulamasının bizlere karşı bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli/öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur.
 
Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü! Söz bitti! Şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.
 
Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. "Bir toplumun uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür."
 
Öğretmenler, toplumun temel taşlarını döşeyen, gelecek nesilleri yetiştiren ve aydınlık bir geleceğe rehberlik eden mimarlardır. Öğretmene yapılan her saldırı, tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Unutmayalım ki, eğitimsiz bir toplum, karanlığa mahkumdur.
 
Buradan Milli Eğitim Bakanı’na soruyoruz;
 
•             Okulda şiddeti önlemek için daha kaç eğitim emekçisinin can vermesi gerekiyor?
 
•             İktidarın ve MEB’in plansızlığı nedeniyle okullarımız güvenlik açısından ciddi risk altındadır.  Okullarımızdaki güvenlik açığının faturasını canımızla mı ödeyeceğiz? 
 
Buradan bir kez daha altını çiziyoruz. Her suç gibi bu suçun da azmettiricileri olduğunu biliyor ve onları çok iyi tanıyoruz.
 
-Daha önce defalarca yaşadığımız cinayetler gibi bu son bu cinayetin de azmettiricileri;  öğretmenler çalışmıyor gibi yanlış bir algıyı toplumda yaymaya çalışanlardır.
 
- Bizleri bugün okullarımızda açık hedef haline getirenler;  liyakatsiz şekilde atandıkları koltukları bir hükümdarlık alanı gibi kullananlar, her fırsatta bizleri aşağılamaya çalışan mülki amirlerdir. Öğretmenliğin aynı zamanda bir uzmanlık mesleği olduğunu görmezden gelenlerdir. Okullarda şiddeti körükleyenler; eğitime dair eleştiri ve önerilerimize yıllardır kulak tıkamakta ısrar edenlerdir.
 
- Bizleri hedef haline getirenler; her fırsatta emeğimizi küçümseyenler, mesleğimizi itibarsızlaştıranlardır.
Bugün eğitim emekçilerinin canlarından endişe ederek okula gidiyor olması işte bunların eseridir. Bunun için atılması gereken ilk adım bu zihniyetin kökten değişmesidir.
 
•             Okullardaki şiddetin arkasındaki nedenler ortaya çıkarılmalı,  eğitim emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır.
 
•             Okulda şiddetin son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz.
 
•             Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır.
 
•             Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı hazırlanmalıdır.
 
•             Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalıdır.
 
•             Özel ya da devlet okulu fark etmeksizin, derhal tüm okulların güvenliği sağlanmalıdır.
 
•             Ahlak bekçiliğine soyunan RTÜK’ün toplumsal şiddeti başlıca gündemi haline getirip, mafya ve suç temalı TV yapımlarını denetlemesi sağlanmalıdır.
 
•             İçine bin bir tane gereksiz ve hatta zararlı içeriklerle doldurulan müfredat yerine şiddetin çağdışı ve yanlış olduğunu öğreten, toplumsal yaşam dersleri içeren öğretim programları hazırlanmalıdır.
 
Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyor, can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz!
 
ARTIK YETER! CAN KORKUSUYLA ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ!”

 

İlgili diğer haberler:

Tarsus Eğitim-Sen: ”Laiklik ve bilim karşıtı müfredatı reddediyoruz! - HABER Kimliğini Unutan Öğrencinin İmdadına Büyükşehir Yetişti - HABER Kurs Merkezi Öğrencileri YKS Öncesi Son Deneme Sınavına Girdi - HABER Büyükşehir, LGS Öğrencilerinin Sınav Günü De Yanında Oldu - HABER Tarsus SEV İlkokulu’ndan Anlamlı Sosyal Sorumluluk Projesi - HABER Doçent Doktor Kayhan Özdemir, mezun olduğu MUKAL’da öğrencilerle buluştu - HABER Büyükşehir’den Öğrencilere LGS Prova Sınavı - HABER Tarsus’ta hem Milli Eğitimde, hem de Tarsus Üniversitesinde yetki Türk Eğitim Sen’de - HABER Fizik Biliminde Türkiye Birinciliği Ödülü TAC Öğrencisine - HABER Tarsus’ta emekli çevreci öğretmen öğrencilere fide ve kitap armağan etti - HABER Öğrenciler Sınav Kaygısını Büyükşehirle Aşıyor - HABER Amerikan Kültür Kids Tarsus Anaokulu kayıtlarına devam ediyor - HABER Tarsus Sadık Eliyeşil Ortaokulu’ndan Muhteşem Mezuniyet Töreni - HABER Özel Tarsus Bilgi Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’den Engelliler Haftası programına katılım - HABER Tarsus’ta 3 eğitim sendikasından ortak açıklama - HABER Öğretmen cinayetine Tarsus Türk Eğitim-Sen “tabutla” ses yükseltti - HABER Tarsus Eğitim Sen 'den Cuma günü iş bırakma çağrısı - HABER Yıldız İşletme Kulübü ”Kariyer Panayırı” hazırlıkları tamam - HABER Büyükşehir Yazar İpek Ongun İle Hayranlarını Buluşturdu - HABER 75.yıl Kocatepe Ortaokulu Öğretmenleri Erasmus+ ile Barselonada İşbaşı Gözlem Faaliyetinde Bulundu - HABER
Aze Tarım