Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
22 Mayıs 2024 Çarşamba, 12:03

TARSUS Süt Üreticileri Birliği'nin 21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında “2. En Güzel Buzağı Güzellik Yarışması” yapıldı.
 
Hacıhamzalı Mahallesi’nde gerçekleştirilen ilginç yarışmaya 8 buzağı katılırken, oldukça çekişmeli geçti. Jüri ve yarışmayı izleyenlerin karşısına çıkan buzağılar büyük ilgi gördü, yarışma renkli görüntülere sahne oldu.
 
Etkinlikte konuşan Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, hayvancılığın ve sütün önemini ifade ederek, “Üretimin gücüne inanan ve her türlü koşulda üretmeye devam eden tüm üreticilerimizi kutluyoruz. Böyle bir etkinliği düzenleyen Tarsus Süt Üreticileri Birliğini tebrik ediyoruz” dedi.
 
Tarsus Belediye Başkan yardımcısı Ali Uyan, yerel yönetimler olarak üreticilere her türlü katkıyı sunmaya devam edeceklerini belirterek, sütün insan hayatı için önemli bir gıda kaynağı olduğunun altını çizerek, sütü ve süt ürünlerini binbir meşakkatle üreterek sofralara sunan tüm üreticileri kutladı.
 
Bu yıl 2.’sini düzenledikleri en güzel buzağı yarışmasıyla güzel bir etkinliğe imza attıklarını belirten Tarsus Süt Üreticileri Birliği Başkanı Danyal Avşar, amaçlarının süt ve süt ürünlerine daha çok dikkat çekmek ve daha çok üretim yapmak olduğunu söyledi.
 
Başkan Danyal Avşar, “21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle bu etkinliği düzenledik. Tarsus, Mersin il genelindeki hayvan varlığıyla 1/3’üne sahiptir. Bin 598 büyükbaş ve bin 735 adet küçükbaş tesisine, 38 bin 700 adet büyükbaş, 390 bin adet küçükbaş hayvan varlığımız bulunmaktadır. Tarsus’ta günlük 70 ton süt üretimi yapılmaktadır. Bunu yükseltmek istiyoruz ve bu nedenle destek bekliyoruz. Okullarımızda çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren süt ve süt ürünleri tüketmeleri için çalışıyoruz” diye konuştu.
 
Yarışmaya 8 buzağı katılırken, en güzel buzağı yarışmasında Çiftlik mahallesinden Adem Tok’un buzağısı birinci oldu ve süt soğutma makinesi ile ödüllendirildi.
 
İkinciliği Hacıhamzalı mahallesinden Mehmet Yıldırım kazandı ve buzağı büyütme kulübesiyle ödüllendirildi, 3. lüğü yine Hacıhamzalı mahallesinden Halil Şimşek kazandı ve otomatik kaşağı makinesiyle ödüllendirildi.

 

İlgili diğer haberler:

Belediye İş Sendikası Başkanı Nail Kaya’nın Kurban Bayramı Mesajı - HABER Tarsus Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Gülbahar, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı - HABER CHP Tarsus İlçe Örgütünde Bayramlaşma Programı - HABER Üretici Kadınlar, Büyükşehir Tarsus Gençlik Kampı’nda Buluştu - HABER TÜED Tarsus Şube Başkanı Arif Kılınç’tan Kurban Bayramı mesajı - HABER Başkan Cumali Erbay’dan Kurban Bayramı mesajı - HABER TADER Başkanı Semih Özsu ‘’Kurban Bayramı’’ nedeniyle mesaj yayımladı - HABER Tarsus’ta Karne Heyecanı: Başkan Boltaç Öğrencilerle Buluştu - HABER Ahmet Özturşucu’dan Profesyonel Klip Tanıtım Galası - HABER Tarsus Fotoğrafçılar Odası’ndan Başkan Ali Boltaç’a ziyaret - HABER Tarsus’ta emeklilere uygun koşullarda yakacak odun temini - HABER Başkan Koçak’tan Kurban Bayramı kutlama mesajı - HABER Kursiyerler Yaptıkları Eserleri Sergiledi, Büyük Beğeni Topladı - HABER Tarsus İnleyen Nağmeler Musiki Derneği’nden “Yaza Merhaba” Konseri - HABER BES Tarsus’ta açıklama yaptı: “Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz! - HABER Av. Derya Özinç’ten kamuoyuna açıklama - HABER Op. Dr. Vedat Günyar'ın acı günü, anne Fatma Günyar vefat etti - HABER Yeni İsim Mersin/Tarsus Muhtarlar Derneği Oldu - HABER Tarsus Cemevi’nden Tunceli Valisi’ne ziyaret - HABER Aratos Felsefe Dergisi Kurucusu Uğur Pişmanlık: “Tarsus Felsefenin Kenti Olmalıdır” - HABER
Aze Tarım
Tarsus’ta kamyon ile hafif ticari araç çarpıştı: 1 Ölü, 1 Yaralı