Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
12 Şubat 2024 Pazartesi, 14:56

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Ticaret Sicil Müdürü Salih Erdoğan ve Ticaret Sicil Müdür Yardımcısı H. Hakan Koç, TOBB’un 81 il, 157 ilçede faaliyet gösteren 238 ticaret sicili müdürlüğünde hizmet kalitesini artırmak, şirket işlemlerinde iyi uygulamaları yaygınlaştırmak, bilgi birikimini kurumsallaştırmak için kurduğu Ticaret Sicili Akademisi’nin tanıtımı ve II. Ticaret Sicili Uygulamaları Sempozyumu’na katıldı.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, II. Ticaret Sicili Uygulamaları Sempozyumu ve Sicil Akademi Lansmanı kapanış oturumunda, 1995 yılından itibaren ticaret sicilini tutma görevinin kanunla ticaret ve sanayi odaları ile ticaret odalarına verildiğini hatırlattı. Üyelerin odalar ile ilk temas kurdukları birimin ticaret sicili müdürlükleri olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ticaret sicil müdürlüğü çalışanlarının başarısının odanın başarısına yansıdığını söyledi.
 
‘’Reforma imza attık’’
 
Büyük bir reforma imza attıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, yeni şirket kurmak için eskiden 7 ayrı bürokratik işlem gerekirken şimdi tek imzaya indiğini, 2 gün olan ilan yayın süresinin ise yarım saate indiğini belirtti.
 
Çevre açısından da önemli bir iş yaparak, dijitale geçildiğini anlatan TOBB Başkanı, “100 ton gazete kâğıdı, 10 ton birinci hamur kâğıt, 1 ton naylon poşet ve kargo paketi, kargo maliyeti, yakıt, enerji, kırtasiye ve arşivleme maliyetinden tasarruf sağlamış olduk. Ayrıca insan emeğinin verimli kullanılmasını sağladık. Yeşil dönüşüm ile birlikte, ekonomiye de katkıda bulunduk. 2023 yılının son iş gününü, tüm zamanların rekorunu kırarak bir günde 12.309 ilan yayınlayarak tamamladık. Bunları hep birlikte başardık” dedi.
 
Hisarcıklıoğlu, sempozyumda ayrıca Türkiye’nin en eski Ticaret Sicil Müdürü olarak hizmet veren Odamız Ticaret Sicili Müdürü Salih Erdoğan’a söz vererek deneyimlerini paylaşmasını istedi. Erdoğan konuşmasında, Ticaret Sicili uygulamalarında eski dönemlerde yaşanan sıkıntıların geride kaldığını belirtirken, Ticaret Sicilinin kurumsallaşması ve ülke genelinde uygulama birliğinin sağlanması konusunda yıllar içinde kat ettikleri mesafenin önemine vurgu yaparak, bu sürece katkılarından dolayı Ticaret Bakanlığı bürokratlarına ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na şükranlarını sunduğunu ifade etti.

 

İlgili diğer haberler:

Doç. Dr. Özbozkurt ile Dr. Yeşilkuş, Nörostratejik Yönetim Projesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a Sundu - HABER Tarsus Ticaret Borsası’nı Dijital Platformda 281 Bin Kişi ziyaret etti - HABER Meclis Başkanı Kaya’dan, Kaymakam Akyüz’e ziyaret - HABER Ticaret Bakanlığı’ndan Tarsus Ticaret Borsasına Ödül - HABER Başkan Seçer: “Kümelenme yapalım, sektörleri bir araya getirelim” - HABER Tarsus TSO’da ekonomi mercek altına alındı - HABER Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz'e ziyarette bulundu - HABER Adana TB, Tarsus TB ile Kardeş Borsa oldu - HABER TEB Çukurova Bölge Müdüründen Ziyaret - HABER Tarsus TSO Yönetimi Tarsus Kaymakamlığına atanan Akyüz’ü ziyaret etti - HABER Tarsus TSO Ticaret Sicili Akademi’ye katıldı - HABER Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, “İş’te Sanat” eğitimi aldı - HABER Borsa Meclis Başkanı Murat Kaya, “Tarsus gelecek vaat eden bir kent” - HABER Başkan Şahin’den Tapu Müdürlüğü’ne ziyaret - HABER Başkan Sarı; “Taksici cinayetleri kader olmamalı” - HABER Tarsus Ticaret Borsası Meclisi 2024’ün ilk toplantısını gerçekleştirdi - HABER Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Ocak Ayı Olağan Toplantısını Gerçekleştirdi - HABER Borsa’da Akreditasyon Ekibi toplantısı - HABER Tarsus TSO kadın girişimcilerle buluştu - HABER Tarsus Gülbahar Group emlak, sigorta ve doğalgaz sektöründe hizmet veriyor - HABER
Aze Tarım