Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
24 Mayıs 2024 Cuma, 17:13

Tarsus Belediyesi, düzenlediği mantar yetiştiriciliği kursları ile iş arayanlara önemli fırsatlar sunmaya devam ediyor. Belediye Başkanı Ali Boltaç’ın işsizlikle mücadelede etkili bir araç olarak gördüğü bu kurslara katılım ise yoğun bir şekilde sürüyor.
  
Tarsus Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen kurslarda, katılımcılara mantar yetiştiriciliğinin temel teknikleri, bakım süreçleri ve pazarlama stratejileri hakkında detaylı eğitim veriliyor. Kursu başarıyla tamamlayanlar, kendi işlerini kurma veya mevcut tarım faaliyetlerini genişletme fırsatına sahip oluyor. Katılımcılar, uluslararası geçerliliğe sahip belgelerle mezun oluyor ve kendi mantar yetiştirme tesislerini kurarak üretime başlıyorlar. Tarsus Belediyesi'nin bu girişimi, yerel ekonomiyi canlandırma ve istihdamı artırma amacı taşıyor.
 
 
BAŞKAN BOLTAÇ;"AMACIMIZ HALKIMIZA EKONOMİK BAĞIMSIZLIKLARINI KAZANDIRMAK"
 
Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç, projelerin istihdam yaratmadaki önemine vurgu yaparak; “Amacımız, halkımızın kendi işlerini kurarak ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına yardımcı olmak. Mantar yetiştiriciliği kurslarımız, bu hedef doğrultusunda önemli bir adım. Bu kurslar sayesinde hem yerel ekonomiyi canlandırıyor hem de sağlıklı besin üretimine katkı sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Kurslar, Tarsus'un yanı sıra Mersin ve Adana'dan gelen katılımcılara da rehberlik ediyor. Bu kapsamda, eğitimlerini başarıyla tamamlayan birçok kişi kendi mantar üretim tesislerini kurarak ekonomik bağımsızlıklarına kavuştu.
 
 
"KADIN GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİMİ KURDUM"
 
Kursiyerlerden Fatma Aslan; kursu tamamladıktan sonra kendi işletmesini kurarak mantar üretimine başladı. Aslan, “Tarsus Belediyesi’nin sağladığı bu eğitim sayesinde bir kadın girişimci olarak kendi işimi kurdum. Üretim yaparak hem aileme ekonomik katkı sağlıyorum hem de çevremdeki insanlara iş imkanı sunuyorum. Belediye Başkanı Ali Boltaç’a ve tüm ekibine teşekkür ederim.” dedi.
 
 
“ÜCRETSİZ UYGULAMALI EĞİTİM VE HİBE DESTEĞİ İMKANI ”
 
Tarsus Belediyesi’nde Mantar Yetiştiriciliği Eğitmeni ve Mantar Üretim Tesisi Sera Sorumlusu olarak görev yapan Sibel GÜVENÇLİ; “Her yaştan ve her meslekten insan tarafından yoğun ilgi gören kurslarımız bu işsizlik ortamında insanlara iş kapısı olmuştur. Kursumuz 88 saat olup, kursiyerlere Mantar Yetiştiriciliği teorik dersinin yanında seralarda uygulamalı eğitim veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı ücretsiz olarak uluslararası sertifika veriyoruz. Bunun yanında girişimcilik, hibe destek programlarında da sunumlar yapıyoruz. Mantar Yetiştiriciliği kursumuza başvuru yapmak için Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Tarsus Halk Eğitim Merkezi ve www.tarsusmantar.com.tr adresinden başvuru formunu doldurabilirler.” dedi.

 

İlgili diğer haberler:

Belediye İş Sendikası Başkanı Nail Kaya’nın Kurban Bayramı Mesajı - HABER Tarsus Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Gülbahar, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı - HABER CHP Tarsus İlçe Örgütünde Bayramlaşma Programı - HABER Üretici Kadınlar, Büyükşehir Tarsus Gençlik Kampı’nda Buluştu - HABER TÜED Tarsus Şube Başkanı Arif Kılınç’tan Kurban Bayramı mesajı - HABER Başkan Cumali Erbay’dan Kurban Bayramı mesajı - HABER TADER Başkanı Semih Özsu ‘’Kurban Bayramı’’ nedeniyle mesaj yayımladı - HABER Tarsus’ta Karne Heyecanı: Başkan Boltaç Öğrencilerle Buluştu - HABER Ahmet Özturşucu’dan Profesyonel Klip Tanıtım Galası - HABER Tarsus Fotoğrafçılar Odası’ndan Başkan Ali Boltaç’a ziyaret - HABER Tarsus’ta emeklilere uygun koşullarda yakacak odun temini - HABER Başkan Koçak’tan Kurban Bayramı kutlama mesajı - HABER Kursiyerler Yaptıkları Eserleri Sergiledi, Büyük Beğeni Topladı - HABER Tarsus İnleyen Nağmeler Musiki Derneği’nden “Yaza Merhaba” Konseri - HABER BES Tarsus’ta açıklama yaptı: “Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz! - HABER Av. Derya Özinç’ten kamuoyuna açıklama - HABER Op. Dr. Vedat Günyar'ın acı günü, anne Fatma Günyar vefat etti - HABER Yeni İsim Mersin/Tarsus Muhtarlar Derneği Oldu - HABER Tarsus Cemevi’nden Tunceli Valisi’ne ziyaret - HABER Aratos Felsefe Dergisi Kurucusu Uğur Pişmanlık: “Tarsus Felsefenin Kenti Olmalıdır” - HABER
Aze Tarım