Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
25 Ocak 2023 Çarşamba, 08:49

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Tarsus Şubesi tarafından ‘Demokrasi Şehitleri Anma Programı’ düzenlendi. Dernek binasında gerçekleştirilen programda başta Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu olmak üzere, hunharca katledilen tüm aydınlar anıldı.
 

Emekli öğretim görevlisi, araştırmacı ve Akdeniz Gazetesi yazarlarından Celal Tezel’in konuşmacı olarak katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
Açılış konuşmasını yapan ADD Tarsus Şube Başkanı Gökhan Arkan, karanlık eller tarafından saldırıya uğrayarak ebediyete intikal eden tüm aydınları saygıyla andığını ifade etti.
 
Programa konuşmacı olarak katılan Celal Tezel ise “Uğur Mumcu Türkiye’de ileri akımın temsilcilerindendi. Bugün ölümünün üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen hala fikirleri ve aydınlık kişiliği ciddi bir şekilde aranmaktadır. Uğur Mumcu toplumda derin izler bıraktığı için aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen aranmaktadır.
 
Uğur Mumcu, Türkiye’de o güne kadar hiç bilinmeyen ve denenmemiş olan Araştırmacı Gazetecilik türünün yaratıcısı, ilk uygulayıcısı ve en başarılı örneğidir. Ölümünden sonra da kimlikli, kişilikli, yetenekli, yurtsever, kalemini satmayan, ölüm karşısında bile onurlu duruşunu hiç bozmayan, hapislere atılan, işkenceler karşısında bile çizgisinden asla ödün vermeyen pek çok gazeteci yetişmiştir” dedi.
 
Programa CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Büyükşehir Meclis üyesi Av. Ünzile Kuru, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu, Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık, ADD üyeleri, diğer STK temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

 

Aze Tarım
Mersin İtfaiyesi, 2 İlçede 3 Can Kurtardı