Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
17 Mart 2024 Pazar, 14:22

Semih Özsu mesajında; Kurtuluş savaşında Fransız işgal kuvvetlerine karşı büyük bir direnişle karşı koyan kahraman Tarsus halkının vatan savunmasındaki mücadelesi Gazi Mustafa Kemal tarafından takdirle karşılanmış, bu nedenle kahraman Tarsusluları görmek isteyen Gazi Mustafa Kemal Paşa 17 Mart 1923 günü Tarsus’a gelmiştir.
 
Büyük Önder, Tarsus Tren Garında coşkun bir halk topluluğunca sevgiyle karşılanmıştır. Gezi incelemelerini bitiren Mustafa Kemal Paşa 19 Mart 1923 günü, sabahın erken saatlerinde Konya’ya gitmek üzere büyük bir kalabalık arasında istasyona gelerek, kendini götürecek olan trenin penceresinden Atamızı bağrına basan Tarsuslulara el sallayarak “Tarsuslular, sizleri ve Tarsus’u hayatım boyunca gönlümde taşıyacağım!” diye seslenerek Tarsuslulara karşı duyduğu sevgiyi dile getirmiştir.
                        
Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize gelişinden her Tarsuslunun duyduğu onur ve heyecanla, tüm hemşehrilerimin bu anlamlı gününü içtenlikle kutluyor, bir kez daha, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum’’ dedi.

 

Aze Tarım