Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
23 Ocak 2023 Pazartesi, 15:03

MESKİ, su israfını azaltacak 21 maddelik tasarruf önerilerini Mersinlilerle  paylaştı, kuraklık nedeniyle su tasarrufu çağrısında bulundu.
 
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden yapılan açıklamada; kuraklığın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de su kullanım alışkanlıklarının değiştirilmesini zorunlu kıldığı belirtildi.
Birçok insanın günlük su ihtiyaçlarını karşılarken farkında olmadan su israfında bulunduğu ifade edilen açıklamada, uzun tutulan banyo süreleri, elde yıkanan bulaşıklar ya da tamir ettirilmeyen bir musluğun, tahminlerin çok daha üzerinde su sarfiyatına sebep olduğu kaydedildi.
 
YÜZDE 75'İ BOŞA AKIYOR
Ellerin yıkanması esnasında musluğun açık bırakılması durumunda suyun yüzde 75'inin boşa aktığı aktarılan açıklamada, duş süresinin bir dakika kısaltılmasıyla yılda 18 ton su kurtarılabildiği bildirildi.
 
Bulaşıkları makinede yıkamanın her seferinde 110 litre civarında su tasarrufu sağladığına değinilen açıklamada, şu bilgiler verildi:
 
"Ayrıca evlerdeki su sarfiyatının yüzde 70'inin tuvalet ve banyoda gerçekleştiğinin de unutulmaması gerekiyor. Su ayak izinin takibi su sarfiyatını önemli ölçüde azaltıyor. Örneğin 200 gram kırmızı et için 3 bin 100 litre su kullanılıyor. Pamuklu bir tişört için ise bu rakam 2 bin 720 litre olarak ölçülüyor. Gereksiz kullandığımız bir A4 kağıdı ile 10 litre su, israf etmiş olunuyor."
 
SU İSRAFINA 21 MADDE İLE ÖNERİ
MESKİ'den hem su israfını azaltacak hem de Mersinlilerin  aile bütçesine katkı sağlayacak 21 maddelik tasarruf önerileri şu şekilde paylaşıldı:
-Evdeki su sarfiyatının yüzde 70'inin tuvalet ve banyoda gerçekleştiğini unutmayın.
-Damlatan musluklarınızı tamir ettirin. Yılda ortalama 6 ton suyun boşa akmasını önleyin.
-Musluklarınızın altında bulunan vanaları bir miktar kısın veya musluk başlıklarınıza perlatör takın. Akan suda yüzde 50 tasarruf sağlayın.
-Sızdıran bir tuvalet rezervuarının günde 700 litreye kadar su sarfiyatına sebep olabileceğini unutmayın. Mümkünse tuvalet rezervuarlarınızı daha küçük hacimlilerle değiştirin.
-Banyoda geçirdiğiniz süreyi 1 dakika kısaltın. Yılda ortalama 16 ton suyu kurtarın.
-Duş esnasında sabun kullanırken suyu açık bırakmayın.
-El, yüz yıkarken ya da tıraş olurken musluğu açık bırakmayın. Musluk açık bir şekilde elinizi yıkarsanız suyun yüzde 75'ini boşa harcadığınızı unutmayın.
-Kombinin suyu ısıtmasını beklerden akan suyu bir kapta biriktirerek başka ihtiyaçlarınız için kullanın.
-Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam doldurmadan çalıştırmayın.
-Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın. Her yıkamada 110 litre suyun boşa harcanmasına engel olun.
-Çamaşırlarınızı elde değil makinede yıkayın. Yılda ortalama 9 ton su tasarrufu sağlayın.
-Sebze ve meyveleri akan suda değil bir kap içerisinde yıkayın.
-Ev tipi arıtma cihazları ürettikleri suyun bir kaç katını harcar. Eğer arıtma kullanıyorsanız çıkış suyunu biriktirerek temizlikte kullanın.
-Sulama yapıyorsanız bunu sabah ya da akşam saatlerinde gerçekleştirin. Buharlaşma kaynaklı kayıpları önleyin.
-Tarımsal kuraklığa karşı en güçlü yöntemin, damla sulama uygulaması olduğunu unutmayın.
-Arabalarınızı akan su ile değil kova ve fırça yardımı ile yıkayın.
-Halıları yıkamak yerine mümkünse silmeyi tercih edin.
-Sokakta gördüğünüz su kaçaklarını MESKİ'ye bildirin.
-Tükettiğimiz her bir malzemenin üretiminde su kullanıldığını unutmayın.
-İsraf edilen her şeyin su kaybına neden olduğunu hatırlayın.
-MESKİ faturanızın kağıt yerinde sms ya da e-posta ile tarafınıza ulaştırılmasını sağlayan Dijital Fatura uygulamasına geçin.Fatura kağıdı için harcanan suyu kurtarın. Tasarruf amacıyla yaptığınız her şeyi alışkanlık haline getirin. Böylece hayat boyu tasarruf edin.

 

İlgili diğer haberler:

Büyükşehir Çocuk Gelişim Merkezleri, Çocuklara Rehber Olmaya Devam Ediyor - HABER Büyükşehir’den Sporun ve Sporcunun Kenti Mersin’e Yakışır Organizasyon - HABER Tarsus Otizm Derneği, Mersin Büyükşehir’in Misafiri Oldu - HABER MESKİ, 1,5 Yılda Toplam 129 Bin 845 Ton Asfalt Kaplama Çalışması Gerçekleştirdi - HABER Probeach Tour Plaj Voleybolu Mersin Etabı Kızkalesi’nde Başladı - HABER Başkan Seçer, ‘AHBİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ne Katıldı - HABER SMA Hastası Elif Bade İçin Başkan Seçer'den Dayanışma Örneği - HABER Büyükşehir, Kültür ve Sanat Seminer Dizisinin İlkini Gerçekleştirdi - HABER Mersinlilerin Can ve Mal Güvenliği Korkusuz Kahramanlara Emanet - HABER Başkan Seçer, ‘İlyas Yılgör 3. Uluslararası Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni’ne Katıldı - HABER Büyükşehir Zabıta Ekiplerinden Okul Servislerine Denetim - HABER ‘Probeach Tour Mersin Etabı’ Heyecanı Başlıyor - HABER Başkan Seçer: “Mersin Limanı Büyümeli ve Gelişmeli” - HABER Büyükşehir, 2. Çevre Yolu’nun devamında 2. etap çalışmalarını aralıksız sürdürüyor - HABER Büyükşehir’in Desteğiyle İşyeri Bereketlendi - HABER Büyükşehir’in Kırsal Mahalle Buluşmaları’nın Yeni Durağı Mut Oldu - HABER Büyükşehir Sayesinde Tiyatro Seyretmeyen Çocuk Kalmıyor - HABER Büyükşehir Personelinden Örnek Bir Davranış - HABER Silifke Gazi Çiftliği’nde Eğitim ve Eğlence Bir Arada - HABER Mersin, ‘2. Gençlik Festivali'ne gidiyor - HABER
Aze Tarım
Mersin'de kaza yapan ve alev alan araçta sürücü yanarak can verdi