Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
21 Mart 2024 Perşembe, 08:58

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından düzenlenen  ‘İş Dünyası-Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Buluşması’na katıldı.
 
5 yıllık görev süresi boyunca oda, vakıf, dernek temsilcileri ile sürekli iç içe olduklarını kaydeden Başkan Seçer, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin yaklaştığını ancak hizmetlerine durmaksızın devam ettiklerini ifade etti. Seçer, “Belediye çalışmalarında seçim stratejisi sürdürmüyoruz. Seçim ayrı bir konu, 5 yıllık görev süremizde ise belediye hizmetleri ayrı bir şey. Onun için hala yol, inşaat, hizmet ve MESKİ yatırımları devam ediyor” dedi.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işini ciddi yapan bir belediye olduğunu kaydeden Seçer, “Biz, işimizi ciddi yapan bir belediyeyiz. Bir işe başladığımız zaman, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin asli işi olmasa bile, katkı sunmamız gereken yerde belki de olmasını isteyenlerden daha fazla bu işi önemsiyoruz” sözlerine yer verdi.
 
Geride kalan 5 yıllık Başkanlık görevi süresince ulaşılabilir bir Belediye Başkanı olduğunu ifade eden Seçer; “Odalarla, sendikalarla, sosyal sorumluluk konusunda çalışan sivil toplum örgütleriyle, hemşehri dernekleriyle, spor kulüpleriyle, sulama kooperatifleriyle herkesle bir araya geliyor ve onları dinliyoruz. Bize toplumsal bir mesele konusunda ulaşmak isteyip de gerçekten ulaşamayan hiç kimse yoktur” dedi.
 
“Mersin’de iş yeri arazisi sorununu çözdük”
 
Mersin’de yakın zamanda depo, depolama, lojistik, küçük sanayi gibi iş yerleri için oluşan arsa sorununun ortadan kalkacağını belirten Seçer, “3 bin 500 hektar alanı Akdeniz sınırları içerisinde biz imara açtık. İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma konusunda vatandaşlarımız arazi edinebilirler. Bu önemli bir çalışmadır. Belediye’de en netameli konular imardır. Bunu bu şekilde bana göre başarılı ve süratli yapmamızın, mümkün olan en hızlı yapmamızın temel sebebi sivil toplumla olan iletişimimiz ve her şeyi şeffaf yapmamızdır” sözlerine yer verdi.
 
Büyükşehir’in uyguladığı sosyal politikalarıyla adından söz ettirdiğini kaydeden Başkan Seçer, “Sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik yapıya uygun projelerle Mersin Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ses getirmiştir. Bugün Anamur’dan Tarsus’a kadar toplumun bütün kesimlerinden kabul görebiliyorsak, emin olun sosyal politikalar sayesinde. Mutlaka her insan güzel bir yolda seyahat etmek ister, temiz bir çevre, güzel bir park ister ama acısı olan, karnı aç olan, ailesinde problem yaşayan insanın bunlar birinci gündemi değildir. Biz insanların canına dokunan, birinci gündemleriyle meşgul olduk” diye konuştu.
 
Mersin’in kent olarak enerjisinin yüksek olduğunu ve bulunduğu coğrafyadaki gelişmelerden etkilendiğini dile getiren Seçer, “Mersin’de sadece bizler hareketli değiliz, Mersin’in insanı da hareketli. Mersin coğrafyadan dolayı ve bölgedeki gelişmelerden dolayı hareketli. Bu kentin enerjisi var ve bitmez bir enerji, kimse söndüremez. Dokularını böyle oluşturmuş. Bu kent göçlerle kurulmuş, büyümüş, gelişmiş bir kent ve bu böyle de devam edecek. Mersinlilerin buna alışık olması lazım. Herkes çok iyi bilmeli ki Mersin’in yarını bugünden çok daha iyi olacak” diye konuştu.
Türkiye’de en çok gelişen kentlerin başında Mersin’in geldiğini söyleyen Seçer, kentin zengine de yoksula da ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Belediye olarak toplumun tüm kesimlerine beklentilerine yönelik hizmetler sunma sorumlulukları olduğunu vurgulayan Seçer, “Mersin’i tutamazsınız. Kuruluş nedeni de coğrafyasıdır. Liman kenti, ticaret kenti oldu, hızla büyüdü gitti. Nüfus artışı ve refah düzeyinin artması beraberinde sorunları getiriyor. Refah artıyor, lüks arabalar piyasaya giriyor, daha konforlu bir yolda seyahat etme ihtiyacı duyuyor. Gelir düzeyi iyi insanları da memnun edecek hizmetleri yapma zorunluluğunuz var, gelir düzeyi düşük olanlara da. Yapacağınız muazzam bir bulvar, güzel bir sahil gelir düzeyi düşük mahallede yaşayan insanların gündemi değildir. Onun gündemi de 5 liraya verdiğiniz ekmek, 10 TL’ye verdiğiniz üç kap yemektir” iadelerine yer verdi.
 
“Mali tablomuz daha önce hiç olmadığı kadar iyi”
 
Mersin’de önemli yatırımları hayata geçirmek için finans ve kaynak yaratmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Seçer, 6 Şubat depreminden sonra Mersin’in yoğun göç aldığını ve bu göçle birlikte yatırım ve kaynak ihtiyacının daha çok doğduğunu dile getirdi.  Seçer, “Avrupa Birliği duydu sesimizi, geldiler ve ziyaret ettiler. EBRD geldi, IFC geldi, Çünkü biz kendimizi anlattık ve gelip burada gerçeği gördüler.  Şu anda 156 milyon avro FRIIT II’den, IFC’den, EBRD’den, finansman bulduk. Bunun yarısı da hibe. Bunun içerisinde Pamukluk Barajı Arıtma Tesisi de var”  dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işini ciddi yapan bir belediye olduğunu ve göreve geldikten sonra mali tablosunun oldukça düzeldiğini belirten Seçer, “Çünkü biz, güven veriyoruz. Mali tablomuz daha önce hiç olmadığı kadar iyi” sözlerine yer verdi.
 
“Bu belediye Türkiye’nin en rahat belediyelerinden bir tanesi”                                                                                      Görevi devraldıklarında kasada olan borç miktarı ile şu anki borç miktarını paylaşan Başkan Seçer, belediyeyi akılcı ve disiplinli bir şekilde yönettiklerini belirterek, “Bu Belediyeyi ciddi yönetiyoruz. Bu belediye şu anda Türkiye’nin en rahat belediyelerinden bir tanesi” dedi. Cumhur İttifakı’na mensup belediyelerin satış yetkisinin olduğunu ve değerli gayrimenkulleri satarak, finansman elde ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, kendilerine böyle bir imkanının olmadığının altını çizdi. Başkan Seçer, “Ama bütün bunlara rağmen 5 yılın sonunda belediye bu konuma ulaştı” diye konuştu.
 
Kamu kaynaklarının akılcı bir şekilde yönetilmediğine değinen Başkan Seçer, “Gereksiz kamu yatırımları; her yerde söylüyorum eleştiri olarak alıyorlar. Belediyenin onlarca gereksiz yapılmış koca koca binaları var. İki örnek vereyim: Anamur Otogarı, Gülnar Otogarı. O tarafa yolunuz düştüğünde lütfen bir bakın. Bizim buradaki Engelsiz Yaşam Merkezi; gidin bir bakın. Binanın ne kadarı kullanıyor, ne kadarı kullanmıyor. İşlevsiz, gereksiz koca koca binalar, paralar” ifadelerini kullandı.
 
“Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz”
 
Halkçı bir anlayışla Mersin’e hizmet ettiğini belirten Başkan Seçer, “İşin içerisine belediyecilik girdiği zaman bizim amacımız sosyal demokrat belediyecilik anlayışını uygulamak olur. Neticede benim partim belli, dünya görüşüm belli, burada da daha halkçı düşünürüm. Yoksa 10 liraya yemek, 1 liraya otobüs olur mu? Dolaylı olarak insanların cebine bir katkı yapıyorum. Ben çok farklı şehirlerden insanlardan ağlayarak telefon aldım, ‘Anneme bakıyormuşsunuz, teyzeme bakıyormuşsunuz’ diye. Biz bu konuda halkçıyız. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz” sözlerine yer verdi.
 
“Seçim sonrası Metro Projesi devam edecek”
 
Toplu taşıma hizmetleri noktasında büyük destekleri olduğunun altını çizen Seçer, yolcu maliyetlerinin yüzde 75’inin belediye tarafından karşılandığını belirtti. Toplu taşımada özellikle öğrenciler için ücretlerin Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu belirten Başkan Seçer, Büyükşehir’e kazandırılan 272 CNG’li otobüs ile hizmetlerinin aksamadan sürdüğünü söyledi. Metro Projesi kapsamında olumlu gelişmeler yaşandığını kaydeden Seçer, “Seçim sonrası mutlaka Metro Projesi devam edecek. GMK’nın üstünden hafif raylı sistemi götürdüğünüz zaman olmuyor. Alttan gideceksiniz, paraya kıyacaksınız ya da hiç yapmayacaksınız. Biz paraya kıymayı tercih ettik” dedi.
 
Metro ve tramvay gibi projelerin Mersin için önemli yatırımlar olduğunu aktaran Seçer, tramvay güzergahlarından birinin Mersin Üniversitesi olduğunu belirterek, “Fuar alanı, 34. Cadde, Üniversite Hastanesi, Üniversite Caddesi ve Mersin Üniversitesi’nin içine giriyor. Dünyada üniversitenin içine giren ilk tramvay Mersin Üniversitesi’nde olacak” dedi. Seçer Mersin’de Metro, tramvay ve Tarsus için de tramvay projelerinin hazır olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım ağına verdikleri önemi dile getiren Seçer, ‘Ulaşım Master Planı’ da yaptıklarını belirterek, Metro ve tramvay projelerinin de bu plan içerisinde yer aldığını kaydetti.
 
Büyük projelerin zaman gerektirdiğinin de altını çizen Seçer, “Bunlar; boyacı küpü olsa batırır, çıkartırız ama çok kolay şeyler değil. Çünkü izinler alacaksınız, para bulacaksınız. Bunlar değerli ve önemli yatırımlar” dedi. Devlette devamlılığın esas olduğunu vurgulayan Seçer, göreve geldiklerinde yarım kalan işleri de kendi döneminde tamamladıklarını ve yeni projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti.
 
“23 Nisan’da 1. Çocuk Şenliği’ni düzenleyeceğiz”
 
Bölgede ticaret ve sanayi odaları ile iş birliği içerisinde çalıştıklarını söyleyen Seçer, turizm fuarında da beraber çalıştıklarını ve son birkaç yıldır açtıkları stantların fuar birincisi seçildiğini ifade etti. Katılımcı demokrasinin temel unsurlarından birinin bu iş birlikleri olduğuna dikkat çeken Seçer, Mersin’de, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nu (MEDEKA) kurduklarını belirtti. Kurul bünyesinde; Mersin’in daha çok tanıtılması için Tarsus Gençlik Festivali, roman ve fotoğraf yarışmaları, spor aktiviteleri düzenlediklerini söyleyen Seçer, 23 Nisan’da ‘Uluslararası 1. Çocuk Şenliği’ni de hayata geçireceklerini dile getirdi. Seçer, eski belediye binasının da restorasyon çalışmalarıyla birlikte kentin tanıtılması adına ‘Kent Müzesi’ne dönüştüreceklerini sözlerine ekledi.
 
“Mersin’in tanıtımı için Sinema Ofisi’ni kurduk”
 
Yakın zamanda Mersin’in tanıtımına katkı sağlaması için Sinema Ofisi’ni açtıklarını hatırlatan Seçer, kentte tarihten sanayiye, limandan doğal güzelliklere, dezavantajlı mahallelerden lüks yaşama kadar her alanın olduğunu belirtti. Seçer, “Kültür ve Sosyal İşler Dairemizin bünyesinde Sinema Ofisi’ni oluşturduk. Oranın da özel bütçesini yapacağız. Çünkü bir kentin tanıtımı kaynak ayırmakla olur. Gelsinler filmi burada çeksinler ama kiminle muhatap olacaklarını bilsinler. Her sektöre destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İlgili diğer haberler:

İskenderun TSO’dan Tarsus TSO’ya ziyaret - HABER Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şube Başkanı Figen Aktan, Tarsus Ticaret Borsası ‘nı ziyaret etti - HABER Tarsus Çukurova Uluslararası Havalimanı’nın yapımı tamamlandı - HABER Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkanı Murat Kaya’dan 19 Mayıs mesajı - HABER Mustafa Teke’den 19 Mayıs mesajı - HABER Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu olağan haftalık toplantısı yapıldı - HABER Metin, Sosyal Güvenlik haftası nedeniyle Borsayı ziyaret etti - HABER TTB Genel Sekreterine, Hizmet Şeref Belgesi Takdim Edildi - HABER Tarsus TB, TOBB'un 80'inci Genel Kuruluna Katıldı - HABER Mustafa Teke, Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Kurulu’na katıldı. - HABER Tarsus TSO TOBB’un 80. Genel Kurulu’nda - HABER Tarsus’ta TAKE kapsamında soya dağıtımı - HABER Borsa Heyeti, Paris ve Brüksel’de İhracat Kapılarını Araladı - HABER Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke’den Anneler Günü mesajı - HABER Tarsus’ta Sert Çekirdekli Meyvelerde Rekolte Yüksek, Fiyatlar Düşük - HABER Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu Tarsus Ticaret Borsası’na nezaket ziyaretinde bulundu. - HABER Tarsus Ticaret Borsası’ndan Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç’a Ziyaret - HABER Litvanya heyetinden MTOSB’ye ziyaret - HABER Murat Kaya: “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü yürekten kutluyorum” - HABER Tarsuslu Müteahhitlerden Hazır Betondaki Zamma Protesto - HABER
Aze Tarım
Hibeli Ayçiçek Tohumu Dağıtım töreni düzenlendi