Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
8 Temmuz 2024 Pazartesi, 16:25

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2024 Yılı Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nın 1. Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ali Uyan başkanlığında gerçekleştirildi.
 
Meclis Toplantısı’nda Birimlerden Gelen 6, Komisyonlara Havale Edilen 27 madde olmak üzere toplam 33 madde görüşüldü.
 
Uyan: “Muharrem Ayı’nın tüm insanlığa barış getirmesini diliyorum”
 
Gündem Dışı Konuşmalar Bölümü’nde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ali Uyan, Kadınlar EuroLeague 2024-2025 sezonunda mücadele ederek Türkiye’yi temsil edecek olan Fenerbahçe ve ÇBK Mersin’e başarılar diledi. Muharrem Ayı ile ilgili de konuşan Uyan, “Muharrem Ayı’nın tüm insanlığa barış, huzur ve bereket getirmesini, tutulan yası matem oruçlarının, yapılan ibadetlerin ve paylaşılan muharrem lokmalarının hak katında kabul olmasını diliyorum” dedi.
 
“Tasarruf tedbirlerini ülkeyi yöneten hükümet aldı”
 
Bir Meclis üyesinden gelen özel gereksinimli bireylere yönelik verilen transfer hizmetlerinin tasarruf tedbirlerinin gerekçe gösterilerek verilmediği yönündeki eleştirisine yanıt veren Uyan, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde biz böyle bir karar almadık. Tasarruf tedbirlerini ülkeyi yöneten hükümet aldı. Tabi tasarruf tedbirleri birçok konuda elbette ki tüm Türkiye’deki belediyelerin hizmet etme anlamında önünde bir takoz görevi görecek. Tasarruf tedbirlerinin Mersin Büyükşehir Belediyemizin Meclis grubuyla hiçbir alakası yok, genel iktidar, hükümet tarafından alınmış bir konu” dedi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atila tarafından da bu hizmetin devam ettiği yönünde Meclis üyelerine bilgi verildi.
 
“Özel bireylerimiz hiç merak etmesinler; Mersin Büyükşehir Belediyemiz bütün hizmetleri ile kendilerinin yanında”
 
Uyan, özel gereksinimli bireylere Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından pozitif ayrımcılık yapıldığını da ifade ederek, “Sadece Sağlık İşleri Dairemizde değil, Mersin Büyükşehir Belediyemizin bütün hizmetleri anlamında hiçbir aksama yok. Bize de bu anlamda gelen olumsuz hiçbir konu yok. Engellilerimize olan hassasiyetimiz devam ediyor. Merak etmeyin, engelli vatandaşlarımız da hiç merak etmesinler; Mersin Büyükşehir Belediyemiz bütün hizmetleri ile kendilerinin yanında” diye belirtti.
Bir diğer Meclis üyesinden de gelen, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratlarının Cumhur İttifakı Meclis üyelerine karşı da bir direnç gösterdikleri iddiası üzerine konuşan Uyan, “Bizler hepimiz seçilmiş birer Belediye Meclis üyesiyiz. Ben de böyleyim. Sadece Cumhuriyet Halk Partili  (CHP) Belediye Meclis üyeleri değil, burada grubu olan tüm siyasi partilerin Meclis üyeleri şuna inanın; bizim daire başkanlarımıza da şube müdürlerimize de rahatlıkla ulaşabilir. Daire başkanlarımız Mersinimize hizmet etmek için oradalar, görevlerini de en iyi şekilde yapıyorlar. Bunu ben söylemiyorum, bunu Mersin halkı söylüyor, Mersin’de yaşayan vatandaşlar söylüyor. Siz elbette ki nasıl vatandaşların arasındaysanız, bizler de vatandaşlarımızın arasındayız. Mutlaka her Meclis üyemiz daire başkanlarımıza çok rahatlıkla ulaşıyorlar. ‘Ulaşabilir!’ demiyorum, ulaşıyorlar” dedi.
  
Amacına uygun kullanılmayan binanın tahsisi iptal edildi
 
Meclis’te Tarsus İlçesi Ötüken Vadi Parkı içerisinde yer alan ve tahsisi Tarsus İlçe Müftülüğü’nde olan binanın tahsis iptali için ile ilgili madde görüşüldü. 2017 yılında Meclis kararı ile 10 yıllığına bedelsiz bir şekilde kreş olarak kullanılması için verilen binanın; tahsis amacına uygun olarak kullanılmadığının tespit edildiği belirtilerek, tahsis kararı oy çokluğuyla iptal edildi.
 
 
Meclis Toplantısı; Birimlerden Gelen ve Komisyonlara Havale Edilen diğer maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.
 

İlgili diğer haberler:

Bu Atölye’de Hayallere Ulaşmanın Yolu Bilimden Geçiyor - HABER MESKİ, 6 Atık Su Arıtma Tesisi İle 3 Derin Deniz Deşarjı Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediyor - HABER Büyükşehir’in Büyüyen Projesi: ‘Hadi gel köyümüze destek verelim’ - HABER Kadınlar Dikiş Kursu’nda Hem Sosyalleşiyor Hem Özgürleşiyor - HABER Büyükşehir’den Emekçilere Buz Gibi Limonata İkramı - HABER Büyükşehir Kariyer Merkezi İle MODER Arasında Proje Odaklı İş Birliği - HABER Mersin Merkezi Büyükşehir’le Yeniden Canlanacak - HABER Büyükşehir Ekipleri, Palmiye Ağaçlarında Budama Çalışmalarına Hız Verdi - HABER Büyükşehir Önce Kurs Veriyor, Ardından Gelir Kapısı Aralıyor - HABER Büyükşehir’den ‘İklim Mersin Toplantısı’ - HABER Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor - HABER Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı - HABER Büyükşehir’in Otizm Aile Danışma Merkezi’nde Duyu Bütünleme Terapisi Hizmeti Veriliyor - HABER Yaz’ın Keyfi Büyükşehir’in Yüzme Kurslarıyla Sürüyor - HABER Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin İlk Eğitim Faaliyeti Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir’den Öğrencilere Tatil Tavsiyeleri - HABER Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 1. Birleşimi Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir, ‘Bölgesel Triatlon Ligi’nin 7. Bölge 2. Etap’ yarışmasına ev sahipliği yaptı - HABER MESKİ, su güvenliği sistemini hayata geçiriyor - HABER Yaz Dostum Konserleri, Yaz Akşamlarının Eşlikçisi Olmayı Sürdürüyor - HABER
Aze Tarım