Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
23 Mart 2024 Cumartesi, 12:53

LÖSEV Aileleri, LÖSANTE Hastanesine 7 yıldır verilmeyen tam ruhsat konusunda çocuklarının sesi olmak için Türkiye'nin dört bir yanında eş zamanlı basın bildirisi okudu. Lösemili çocukların aileleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “lösemili hastaları istismar ediyorlar” açıklamasına ilişkin “Bu uslüp lösemili çocuklarımızı ve biz aileleri çok yaraladı. LÖSEV en büyük destekçimiz, ailemiz gibidir” dedi.
 
LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’na kayıtlı, çocuğu lösemiyle mücadele eden anneler, iyileşmiş gençler ve LÖSEV’in Fedakar babaları Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak basın bildirisi okudu. Aileler, Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya,  Adana, Mersin, Zonguldak, Konya, Karabük, Ordu, Samsun Kayseri, Afyon ve Eskişehir’de bir araya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “lösemili hastaları istismar etmeyin” açıklamasının çocuklarını ve kendilerini üzdüğünü dile getiren aileler, bildiride “Halkın bağışlarıyla varlığını sürdüren, 7 milyon gönüllüsüyle Türkiye’deki en güvenilir sivil toplum kuruluşu olan LÖSEV’e  istismarcı yakıştırması yapmak hangi vicdana sığar? Bu sadece lösemi ve kanser tedavisi gören evlatlarımızın anne ve babaları olarak bizleri değil, LÖSEV’e inanan ve güvenen milyonlarca gönüllü ve bağışçısını da üzmüştür.
 
Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatında da açıkça belirtildiği üzere Lösemi ve Kanser hastalıkları multidisipliner tedavi gerektirir. Yani her branştan, her daldan uzman doktorun ortak tedavisi şarttır.” dedi. Lösemi ve kanser ile mücadele eden aileler 7 Mart’ta Ankara’da buluşarak Sağlık Bakanı’na, LÖSANTE’ye neden tam ruhsat verilmediğini sormuştu. Sağlık Bakanı ise: ‘ LÖSANTE Hastanesi’nde farklı branşlara gerek olmadığını ve bu konuda lösemi hastalarının istismar edildiğine’ dair açıklamalarda bulunmuştu.
 
Diğer Branşların Gerekliliği Sağlık Bakanlığı’nın Mevzuatında Var
Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklama sonrasında LÖSEV yetkilileri, “Lösemi ve Kanser bütün dünyada multidisipliner hastalıklardır. Her branştan, her daldan uzman doktorun ortak tedavisi gerekiyor. Aynı şekilde Yoğun Bakım ve Kemik İliği Nakil Servislerinin başarılı olabilmesi için;  tıbbın bütün dallarında en az 3’er uzman hekimin, 3 vardiya çalışması gereklidir . Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerinde bu durum açıkça yazmaktadır” dedi.
 
LÖSEV Aileleri: “Tam Ruhsatımızı Alana Kadar Sormaya Devam Edeceğiz!”
Daha önce 7 Mart’ta Ankara’da buluşan aileler bu kez Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya kendi illerinden seslendi. Tam ruhsatımızı alana kadar sormaya devam edeceğiz diyen aileler bildiride, Sağlık Bakanı’na: “Sağlık Bakanı sadece kendi hastanelerini değil, herkesi e?it dü?ünmelidir. LÖSEV Aileleri olarak bugüne kadar sabırla bekledik. Bizim yüreğimiz yanıyor, çocuklarımız ölüyor! Bu çocuklar sizin de çocuğunuz olabilirdi! Türk Halkının bağışları ile tuğla tuğla inşa edilen LÖSANTE Hastanemize artık engel olmayın. Tüm çocuklarımız iyileşsin, çocuklarımız lösemi ve kanserden ölmesin! LÖSANTE bizimdir, hepimizin hastanesidir. LÖSANTE’mize tam ruhsat verilene kadar sahip çıkacak ve pes etmeyeceğiz” dedi.
 
Tedavisi devam eden lösemili çocuklar, iyileşen gençler ve aileleri uzun süredir Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya tam ruhsat konusunda seslerini duyurmaya çalışıyor. 

 

İlgili diğer haberler:

Çölyak Hastası Aileler Farkındalık Etkinliğinde Buluştu - HABER LÖSEV Mutlu Et Paketleri İle Mutluluk Paylaştıkça Çoğalıyor - HABER Tarsus’ta “Dünya Sağlık İçin Hareket Et” Günü Renkli Aktivitelerle Kutlandı - HABER Sağlık İçin Hareket Et Günü’nde Tarsus Belediyesi'nden Sağlık Sempozyumu - HABER LÖSEV Ailelerinden Sağlık Bakanı’nın İstismar Açıklamasına Cevap - HABER LÖSEV’li Aileler Sağlık Bakanına Sordu - HABER Büyükşehir’in Gezici Sağlık Aracı’nın Yeni Durağı Beylice Mahallesi Oldu - HABER Başkan Seçer’den SMA Hastası Yiğit Aras İçin Dayanışma Örneği - HABER Lösemili çocuklar İstanbul’da doğum günlerini kutladı! - HABER Tarsus’ta hastaları özel hastaneye yönlendiren doktor ve arkadaşı gözaltında - HABER Mehmet Çiçekdağ’dan “Organ Bağışı Yapın” çağrısı - HABER Lösemi, Çocukluk Çağı Kanserlerinde İlk Sırada - HABER Kadınlar Büyükşehir’in fizyoterapisti ile sağlıklı kalıyor - HABER Tarsus Belediyesi’nden “Kanser Değil, Sen Güçlüsün” Konulu Sağlık Söyleşisi Düzenlendi - HABER Tarsus Belediyesi, sağlıklı yaşam semineriyle kadınları bilinçlendiriyor! - HABER Büyükşehir, Çölyak Destek Projesi İle Hem Gönüllere Hem Bütçelere Dokunuyor - HABER Tarsus Belediyesi Zabıta İşleri Müdürlüğü, Halk Sağlığını Tehdit Eden Gıdalara Karşı Denetimlerini Sürdürüyor - HABER TSS'de Ömür Boyu Yenileme Garantisi Ne Demek? - HABER Tarsus Belediyesi 5. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumunu Gerçekleştirecek - HABER Tarsus Aden Fizyoterapi Merkezi açıldı - HABER
Aze Tarım
Başkan Seçer Mut Halkıyla Buluştu