Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
19 Haziran 2024 Çarşamba, 14:07

 ‘26. DİNLER BULUŞMASI’NDA HOŞGÖRÜ VE BİRLİK İÇERİSİNDE YAŞAMANIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI
 
Kültür mozaiği kentte; etnik, din, dil ayrımı yapmaksızın birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi amacıyla düzenlenen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük ettiği ‘26. Dinler Buluşması’ etkinliği gerçekleştirildi. Akbelen Şehir Mezarlığı’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Dinler Buluşması’nın yaratıcı ismi Lina Nasif adına sevenleri konuşma yaptı.
 
Programa; Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Mersin Kent Konseyi Başkanı Alper Girgeç, Mersin Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Üyesı Vahap Kokulu, Müslüman ve Hristiyan dünyası temsilcileri ile birlikte çok sayıda Mersinli katıldı.
 
Kilise müziği ve ney dinletilerinin yer aldığı programda, Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu ile birlikte Mevlana Kültür ve Sanat Derneği üyeleri ilahi söyledi. Etkinlikte; Mersin İl Müftülüğünü temsilen Hz. Osman Cami İmam Hatibi Vehbi Saygılı, Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Dedesi Erdoğan Sevim, Katolik Kilisesi Pederi Roshan Corderio Mersin Rum Ortodoks Kilisesi Pederi İspir Coşkun Teymur, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Hoşgörü ve birlik içerisinde yaşamanın önemine vurgu yapılan etkinlik, barış ve kardeşlik duasının okunmasıyla son buldu.
 
Gökayaz: “Hepimizin inançları farklı olsa da aynı insanlık ailesinin bir parçasıyız”
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, bu yıl 26.’sı düzenlenen ‘Dinler Buluşması’nda farklı inanç ve kültürlerden gelen insanlarla bir araya geldiği için onur ve mutluluk duyduğunu ifade etti. Dinler Buluşması’nın barış ve hoşgörüyü tayin etmek için oldukça önemli bir rol üstlendiğini aktaran Gökayaz, “Hepimizin inançları farklı olabilir ama hepimiz aynı insanlık ailesinin bir parçasıyız ve ortak değerlerimiz bizi birleştirir. Dinler, tarih boyunca insanlığa rehberlik etmiş, barış, sevgi, merhamet ve adalet gibi evrensel değerleri yaymışlardır. Bizler Mersin’de tüm kültürel zenginliklerle bir arada barış, kardeşlik ve saygı çerçevesinde yaşayan insanlar olarak bu konuda çok şanslıyız. Etkinliğimizde farklı dinlerin temsilcileri değerli fikirlerini ve öğretilerini paylaştılar. Barış ve hoşgörü üzerine konuşmalar yaptılar. Etkinlikte, bu çeşitlilik içerisinde ortak noktalarımızı keşfetme ve farklılıklarımızı saygıyla karşılama fırsatı bulduk” dedi.
 
Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Lina Nasif’in Mersin’in gördüğü en zengin ve renkli isimlerden biri olduğunu söyleyen Gökayaz, “26 yıldır aynı özveriyle devam ettirme gayretinde bulunan bizlere katkı veren herkese teşekkürlerimizi sunmak isterim. Hep birlikte bu buluşmanın dünya üzerinde daha fazla barış anlayış ve hoşgörünün yayılmasında ve katkıda bulunmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Mersin Kent Konseyi Başkanı Alper Girgeç de Mersin’in farklı din ve topluluklara, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan kadim bir kent olduğunu dile getirerek, “Kentimizin zenginliği olan bu değerli hazine, beraberinde hoşgörü ile birlikte yaşamak ve yaşatmak hep birlikte öğrenmek ve bunu harmanlamak değerleri tüm dünyaya örnek olmaktadır. Bu hazinemizin fiziki yansımalarından olan Mersin Şehir Mezarlığı kurulduğu 1938 yılından bugüne dünyada örneği olmayan bir şekilde evrensel değerlerimizi yansıtan yapıda ve bir barış kardeşlik kalesi görüntüsünde tüm inançların bir arada iç içe yan yana bulunuyor olması kentimizdeki güçlü ve ileri bir uygarlık olgusunun en önemli göstergesidir. Bu etikler, kent yaşamının sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına mükemmel şekilde yansıyarak gelişmiş hoşgörü ve birliktelik ortamına etkisi ile harika bir çeşitlilik ve özgürlük ortamı olarak ortaya çıkmaktadır” sözlerine yer verdi.

 

İlgili diğer haberler:

Kadınlar Dikiş Kursu’nda Hem Sosyalleşiyor Hem Özgürleşiyor - HABER Büyükşehir’den Emekçilere Buz Gibi Limonata İkramı - HABER Büyükşehir Kariyer Merkezi İle MODER Arasında Proje Odaklı İş Birliği - HABER Mersin Merkezi Büyükşehir’le Yeniden Canlanacak - HABER Büyükşehir Ekipleri, Palmiye Ağaçlarında Budama Çalışmalarına Hız Verdi - HABER Büyükşehir Önce Kurs Veriyor, Ardından Gelir Kapısı Aralıyor - HABER Büyükşehir’den ‘İklim Mersin Toplantısı’ - HABER Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor - HABER Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı - HABER Büyükşehir’in Otizm Aile Danışma Merkezi’nde Duyu Bütünleme Terapisi Hizmeti Veriliyor - HABER Yaz’ın Keyfi Büyükşehir’in Yüzme Kurslarıyla Sürüyor - HABER Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin İlk Eğitim Faaliyeti Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir’den Öğrencilere Tatil Tavsiyeleri - HABER Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 1. Birleşimi Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir, ‘Bölgesel Triatlon Ligi’nin 7. Bölge 2. Etap’ yarışmasına ev sahipliği yaptı - HABER MESKİ, su güvenliği sistemini hayata geçiriyor - HABER Yaz Dostum Konserleri, Yaz Akşamlarının Eşlikçisi Olmayı Sürdürüyor - HABER Mersin’in Her Yerinden Müzik Sesleri Yükselecek - HABER ‘İklim Eğitimi ve Diyaloğu Güçlendirme Projesi’nin 2. adımı atıldı - HABER Büyükşehir’in Yol Çalışmaları İle Çiftçi ve Yaylacılar Daha Mutlu - HABER
Aze Tarım
Büyükşehir, Tarım Eğitimleri İle Üreticileri Bilinçlendirmeye Devam Ediyor