Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
26 Ocak 2023 Perşembe, 22:07

1920 TKP Toplumcu Kurtuluş Partisi Parti Meclisi üyesi Hasan İleri 15'lerin yolundan giderek  ''İstibdada son vereceğiz'' dedi.

Gazetemize bir demeç veren Hasan İleri ''  28-29 Kânunusani [Ocak] 1921’de Karadeniz’de öldürülen TKP kurucuları Mustafa Suphi, Ethem Nejat ve yoldaşlarını saygıyla anıyoruz.'' diyerek başladığı konuşmasının ardından 1921'in 2023'ü nasıl etkilediğini anlattı.

Hasan İleri, açıklamasında şu noktalara değindi:

''Yıl 1920 Türkiye emperyalist işgal altında.
Türkiye'nin işçileri köylüleri emekçileri yurtsever askerleri  emperyalist işgale direniyor canla başla kurtuluş mücadelesi veriyorlardı. O dönemde emperyalist işgale karşı direnme kararı alan milli burjuvazi kapitalist bir cumhuriyet kurmak istiyordu. Aynı sırada komünistler de ülkemizi emperyalist kapitalist haydutlara teslim etmemek için  görev başındaydı.Mustafa Suphi Ethem Nejat ve yoldaşları TKP'nin kuruluş kongresini yapmalarının ardından kurtuluş savaşına katılmak için Bakû'dan Türkiye'ye geldiler.Hedefleri işgali sonlandırarak,  bağımsız,  ulusal ve toplumsal devrimini yapmış eşit ve özgür Türkiye'yi kurmaktı.

Komünistlerin gelişini kendi  iktidarlarına karşı tehdit olarak gören burjuvazi 28/29 Ocak 1921 tarihinde kurduğu pusuyla onbeşleri Karadeniz'de katletti.

Onbeşlerin katledilmesi  bağımsızlığa ve sosyalizme, ulusal ve toplumsal devrime yapılmış büyük saldırıydı.Bu katliamla  sömürüsüz, savaşsız, insanca, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir sosyalist cumhuriyet kurulması engellendi,iktidar burjuvazinin elinde kaldı.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hâlâ yüz yıl öncesinin temel sorunlarıyla boğuşuyoruz.
Emperyalizm, işbirlikçi burjuvazi ve Orta Çağ kalıntıları Türkiye halkının en temel kazanımlarını ortadan kaldırmak üzere hepimize saldırıyor. Türkiye halkı, bütün ulusal demokratik güçler, kıran kırana mücadeleyle pahalılığa ve işsizliğe son vermeyi, işçi haklarını, çiftçi haklarını, kadın haklarını, çocuk haklarını, gençlik haklarını, emekli haklarını, aydın haklarını, esnaf haklarını, planlı kalkınmayı, bağımsızlık bütünlük laikliği, akıl bilim çağdaşlığı, özgürlük eşitlik kardeşliği savunuyor. Bizzat Cumhuriyet tehlikede.
Bugün de ulusal kurtuluşu ve Cumhuriyeti savunanların en başında 15’lerin yolundan gidenler var. Bugün de ulusal kurtuluşa ve Cumhuriyete saldıranların en başında 15’leri pusuya düşürenlerin izinden gidenler var.
Emperyalizme ve Orta Çağ kalıntılarına el uzatarak sosyalist ve devrimci güçleri yok etmeye kalkanlar Türkiye halkına büyük kötülük yaptılar. Bu kötülükten alınacak ders açıktır: Sosyalist, devrimci demokrat, ilerici yurtsever bütün kesimlerin ulusal demokratik birliğini savunmak paha biçilmez değere sahiptir. Emperyalizmin ve gericiliğin ayartmalarına uyanlar aslında halkın en temel değerlerine ihanet ederler.
Vatan Cumhuriyet Emek mücadelesi 15’lerin yolunda zafere ulaşana kadar sürecek.''

Anma programı
15'leri Anıyoruz
İSTİBDADA SON VERECEĞİZ

Tarih: 29 Ocak 2023 Pazar
Saat : 13:00
Adres: Çankaya  mh.Soğuksu cd.Aslıhan İş Merkezi no:43/22
                                                                        Akdeniz /Mersin

Aze Tarım