Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
27 Mayıs 2024 Pazartesi, 18:12

Sosyal belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiği projelerde vatandaşların maddi- manevi ihtiyaçlarını karşılayan ve her kesimin yanında olmayı sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çölyak hastalığına dikkat çekmek ve destek olmak amacıyla ‘Çölyak Farkındalık Etkinliği’ düzenledi. Piyasada yüksek fiyatlara satılan glütensiz ürünleri, 4 yıl boyunca hazırladığı gıda kolisi içerisinde Çölyak hastası vatandaşlara ücretsiz bir şekilde ulaştıran Büyükşehir, ikincisini düzenlediği farkındalık etkinliğinde de hem hastaları hem de ailelerini mutlu etti.
 
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Kongre ve Sergi Sarayı Kır Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte; Mersin’in yöresel ve lezzetli yiyeceklerinden tantuni ve ayran, tatlı olarak ise burma baklava ikram edildi. Her bir yiyeceğin ve içeceğin glütensiz bir şekilde sunulduğu etkinlikte, ailelerin ve çocukların eğlenmesi için de Büyükşehir’in Kent Orkestrası sahne aldı. Canlı müzik eşliğinde güzel havanın ve ambiyansın tadını çıkaran aileler, etkinlik sayesinde keyifli zaman geçirdi. Çölyak hastası aileleri ve çocukları bir araya getiren etkinlik sayesinde hem Çölyak hastalığı ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmak, hem de hastalıkla mücadele eden bireylerin sosyal hayata daha çok karışmasını sağlamak amaçlandı.
 
Kılıç: “Etkinliğin bu yıl ikincisini düzenledik”
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Sosyolog olarak görev yapan Nurten Kılıç, bu yıl ikincisini düzenledikleri etkinlik hakkında bilgi vererek; “‘Çölyak Farkındalık Günü’ olarak gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği geçen yıl başlatmıştık. Bu yıl farklı bir konsept olarak, Mersinimizin ünlü bir yemeği olan tantuniyi glütensiz bir şekilde vatandaşlarımıza sunduk. Hepsi çok memnun kaldılar. Bunun yanında tatlı olarak da yine glütensiz bir şekilde burma baklavayı vatandaşlarımıza servis ettik. Çocuklarımıza da müzik ve dans etkinliği hazırladık. Hepsi etkinlikten çok memnun bir şekilde ayrıldılar” dedi.
 
Aileler, yapılan bu tür farkındalık etkinliğini çok seviyor
 
Etkinliğe katılan ve Çölyak hastası bir kızı olduğunu ifade eden Gülsüm Yıldırım, “Kızım 2006 yılından beri Çölyak hastası. Ürünlere ulaşmada önceden çok sıkıntı yaşıyorduk, ama Büyükşehir tarafından bir farkındalık yaratıldı. Özellikle Başkanımızın burada çok büyük rolü var. Düzenli olarak her yıl etkinliklerimiz yapılıyor. Mesela bu yılki etkinlikte tantuni vardı ve kızım çok mutlu oldu. Çünkü dışarıda böyle bir yemek ihtiyacını karşılayamıyor. Birçok kişinin Çölyağı bilmemesinden kaynaklı, farkındalık anlamında da çok güzel bir etkinlik olduğuna inanıyorum” ifadelerine yer verdi.
 
2 çocuğunun da Çölyak hastası olduğunu belirten Ümit Kara, “Başkanımız Vahap Seçer’den çok memnunuz.  Düzenlenen Çölyak etkinliğinden de memnunuz. Başkanımız her kesimi, her konuda destekliyor. Bizleri rahatlatıyor ve her zaman destek sağlıyor” dedi.
 
Vatandaşlardan Ela Ateş ise kızının yaklaşık 7 yıldır Çölyak hastası olduğunu dile getirerek,  “O süreçten beri Çölyak’la mücadele ediyoruz. Başkanımız Vahap Seçer’den çok memnunum. Bu sayede bir farkındalık oluşuyor. Çocuklarımızla etkinliğe geldik ve güzel vakit geçirdik” diye konuştu.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Çölyak hastası vatandaşlara ayda 1 kez 16 adet (250 gramlık) glütensiz ekmek ve 3 kilogram glütensiz un dağıtımı yapılıyor.

İlgili diğer haberler:

LÖSEV İyilikler Tırı Yola Çıkıyor - HABER Güneş Kreşte eğitim veren Aslı Gözen doğru nefes almaya dikkati çekti! - HABER Büyükşehir’in Mola Evi’nde Eğlenceye Mola Yok - HABER 69’undan Sonra Büyükşehir’in Ekipleri Sayesinde Yeniden Ayakta - HABER LÖSEV’den Lösemi Ve Kanserle Mücadele Eden Ailelere - HABER Mersin Büyükşehir’den Sağlıklı ve Eğlenceli Etkinlik - HABER Tarsus'ta 57 işçi gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere sevk edildi - HABER Çölyak Hastası Aileler Farkındalık Etkinliğinde Buluştu - HABER LÖSEV Mutlu Et Paketleri İle Mutluluk Paylaştıkça Çoğalıyor - HABER Tarsus’ta “Dünya Sağlık İçin Hareket Et” Günü Renkli Aktivitelerle Kutlandı - HABER Sağlık İçin Hareket Et Günü’nde Tarsus Belediyesi'nden Sağlık Sempozyumu - HABER LÖSEV Ailelerinden Sağlık Bakanı’nın İstismar Açıklamasına Cevap - HABER LÖSEV’li Aileler Sağlık Bakanına Sordu - HABER Büyükşehir’in Gezici Sağlık Aracı’nın Yeni Durağı Beylice Mahallesi Oldu - HABER Başkan Seçer’den SMA Hastası Yiğit Aras İçin Dayanışma Örneği - HABER Lösemili çocuklar İstanbul’da doğum günlerini kutladı! - HABER Tarsus’ta hastaları özel hastaneye yönlendiren doktor ve arkadaşı gözaltında - HABER Mehmet Çiçekdağ’dan “Organ Bağışı Yapın” çağrısı - HABER Lösemi, Çocukluk Çağı Kanserlerinde İlk Sırada - HABER Kadınlar Büyükşehir’in fizyoterapisti ile sağlıklı kalıyor - HABER
Aze Tarım
Öğrenciler, Büyükşehir’in Veteriner Hekimlerinden Sektör Tecrübesi Ediniyor