Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
10 Şubat 2024 Cumartesi, 11:39

Kadın emeğini önceleyen ve üretimde kadınları desteklemeyi sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Birbirinden özgün çalışmalar yapan seramik sanatçısı kadınları bir araya getiren Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Sevgililer Günü’ne özel hazırlanacak olan seramik ürünlerinin üretimine, Hal MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde start verdi.
 
Sevgililer Günü’ne özel olarak bir araya gelen 38 seramik sanatçısı, birbirinden eşsiz seramiklerini Büyükşehir’in stantlarında ve Trafik Park’taki üretici kadın stantlarında satma imkanı bulacak. Bu proje sayesinde kadınlar gelir elde ederken, vatandaşlar sevdiklerine kadın emeği ve kişiye özel hediyeler armağan etme şansı yakalayacak.
 
Sert: “Sevgililer Günü’ne özel hediyeler Trafik Park’ta olacak”
 
Sevgililer Günü’ne özel üretimin 2 hafta süreceğini kaydeden Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan Burcu Sert, “Belediyemizin seramik alanında olan üretici kadınları, kolektif bir şekilde Sevgililer Günü’ne özel konsept ürünler üretmeye başladılar. Amacımız Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üretici kadınları ile birlikte üretmeyi hedeflemek. Üretici kadınlarımız yaptıkları üretimi, belediyemizin stantlarında ve Trafik Park’ta satışa sunacaklar” diye konuştu.
 
“Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kadın elinden üretime memnuniyetle destek vermeye devam edeceğiz” diyen Sert, “Trafik Park’taki üretici stantlarımız Cumartesi ve Pazar günleri 12’den akşam 5’ e kadar açık olacak. Sevgililer Günü’ne özel hediyelik tüm ürünleri Mersinliler orada bulabilirler” sözlerine yer verdi.
 
Maya: “Dünyayı kadın emeği kurtaracak”
 
Yaklaşık olarak bir yıldır Hal MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde seramik eğitimi yaptıklarını söyleyen MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri Koordinatörü Gül Kadem Maya, “Kadınların merakıyla beraber burada eğitimlere başladık. Bugün de zaten bu üretimin içerisinde olan kadınlarımız burada başladılar. MERCEK olarak biz de onlara hem atölye kullanımında, hem de alanında usta öğreticimiz Deniz hocamla beraber destek oluyoruz.
 
Bu atölyede çalışmalarını yaptıktan sonra, seramik pişirim fırınımızı da kullanabilecekler. Aynı zamanda sırlayıp, boyayıp, 2 hafta sonra en güzel biçimde satışa sunmuş olacaklar” ifadelerine yer verdi.
 
“Dünyayı sevgi kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey” sözünü hatırlatan Maya, “Dolayısıyla bu kadınların yaptığı emekler de en güzel hediye olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü dünyayı kadın emeği kurtaracak” dedi.
 
Bardaktan saksıya, tabaktan vazoya çeşitli seramik ürünleri sergilenecek
 
Bardak, saksı, tabak gibi ürünler üreteceklerini söyleyen seramik sanatçısı Deniz Altun, “Büyükşehir Belediyemizin stantlarında üretici kadınlara destek olmak amacıyla; ürettikleri ürünlerin sergilenmesi ve satılması ile ekonomilerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi. İnsanların sevgilerini her zaman göstermeleri gerektiğini söyleyen Altun, “Seramik ya da başka bir ürün hiç fark etmez. Kendi el emekleriyle sevdiklerini ifade edebilirler. Bizim yaptığımız ürünler de bunların bir başlangıcı, bekleriz” şeklinde konuştu.
 
Yılmaz: “Hediye almadan önce, mutlaka Trafik Park’a gelin”
 
Büyük bir atölyesi olan MERCEK’te çalışmaktan keyif aldığını söyleyen seramik sanatçısı Özlem Yılmaz ise, “Sevgililer Günü konsepti ile hep beraber, kolektif iş çalışması yapıyoruz. Bunun sonucunda elde edilen ürünler satıldığı zaman, ekonomimize katkıda bulunacağız” diyerek, imkan sağlayan Büyükşehir’e teşekkür etti. Sevgililer Günü’nde hediye almak isteyen insanlara da seslenen Yılmaz, “Lütfen önce kadın emeğine destek olsunlar. Birçok çalışma yapılacak ve bunun sonucunda üretilen her şey Trafik Park’ta satışa sunulacak. Hediye almadan önce büyük mağazalar ve AVM'ler yerine, Trafik Park’a gelmelerini rica ediyorum” çağrısı yaptı.

 

İlgili diğer haberler:

‘Vahap Seçer Aydıncık Seçim Koordinasyon Merkezi’ Açıldı - HABER Başkan Seçer, Aydıncık Kurs Merkezi’nde Eğitim Gören Öğrencilerin Aileleriyle Buluştu - HABER Başkan Seçer, Gülnar-Bir Derneği’nin ‘Arabaşı Yemek Etkinliği’ne Katıldı - HABER Başkan Seçer, Gülnar Ve Mut Kurs Merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin aileleriyle buluştu - HABER Kadınlar, Ata Mirasını Yerinde Görüp, Geçmişe Yolculuk Yaptı - HABER Büyükşehir Üretimi Desteklemeye, Üretici Doğduğu Yerde Doymaya Devam Ediyor - HABER Yaş almış vatandaşlar, Büyükşehir’le aktif ve sosyal kalıyor - HABER Başkan Seçer, Büyükşehir’in Öğrencilerinin Yarışma Heyecanına Ortak Oldu - HABER Lise Öğrencileri Çevre Kirliliğini Deneyimleyerek Öğreniyor - HABER Emekli Evi Üyeleri ‘Beslenme ve Yaşlılık Psikoloji’ Konularında Bilgilendirildi - HABER Kariyer Merkezi Dijital Dönüşüm Çağına Destek Oluyor - HABER Büyükşehir, 3. Çevre Yolu’nu Üniversite Caddesi’ne bağlıyor - HABER Seçer’den Kente Spor Tesisleri ve Saha Müjdesi - HABER Sahipsiz Yaralı Kediyi Büyükşehir’in Veterinerleri İyileştirdi - HABER Mersin’de Yoğun Yağışlar Olumsuzluk Yaratmadı - HABER Halkkent Çocuk Gelişim Merkezi’nde Sevgi Dolu Etkinlik - HABER Büyükşehir, Vatandaşları Sevgililer Günü’nde de yalnız bırakmadı - HABER Büyükşehir’in Üretici Kadınları 14 Şubat İçin Buluştu - HABER Huzurkent’te Üretici Ürünlerini Artık Daha Rahat Taşıyor - HABER Başkan Seçer, Çilek Mahallesi’nde Vatandaşlarla Buluştu - HABER
Aze Tarım
Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, “İş’te Sanat” eğitimi aldı