Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
6 Mart 2024 Çarşamba, 14:19

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan ‘Gezici Sağlık Aracı’nın bu haftaki durağı Tarsus’a bağlı Beylice Mahallesi oldu. Kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşları sağlıklı yaş alma hakkında bilinçlendiren uzman doktor, fizyoterapist ve diyetisyen, merak edilenleri yanıtladı. Ayrıca vatandaşlara hijyen paketi hediye edildi.
 
Uzman doktor, diyetisyen, fizyoterapist eşliğinde gidilen mahallede, mahalle sakinlerinin tansiyon ve şekeri ölçülürken kilo şikayeti olan vatandaşlara diyetisyen tarafından beslenme için öneriler verilirken, fizyoterapist de evde yapabilecekleri egzersizleri gösterdi. Uzman doktor ise tansiyonu ve şekeri riskli çıkan vatandaşların tanısını koyarak, hastaneye yönlendirdi.
 
Her hafta farklı bir kırsal mahallede bu hizmetleri verdiklerini söyleyen Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat, “Öncelikle Tarsus'un kırsal mahallelerine ulaşmaya çalıştık. Mahallemizde isteyen vatandaşlarımıza tansiyon ve şeker ölçümlerini yaptık. Tansiyonu ve şeker hastalığı olan bazı kişilerin ilaçlarının yetersiz olduğunu tespit ettik. Bazı kişilerde de hiçbir şekilde tanı yokken tansiyon hastalığı ya da şeker hastalığı tanısı almamışken tanılarını koyduk” diye anlattı.
 
Fizyoterapistlerin vatandaşlara evlerde yapabilecekleri egzersizleri gösterdiğini kaydeden Çat, “Diyetisyen arkadaşımız özellikle bu Beylice Mahallesi’nde çok yüksek oranda tanı konulan tansiyon ve şeker hastalıklarına yönelik nasıl beslenmeleri gerektiği ile ilgili bilgi verdi. Hemşire arkadaşlarımıza işte tansiyon ve şeker ölçümlerini yaptı. Genel muayene olmak isteyen kişilere de muayene ettim. Reçetelerini de yazdık ve kişilerin tedaviye kolay bir şekilde erişmelerini sağladık. Gelirken de yanımızda kendilerine sağlıkla yaşayabilmeleri için hijyen paketlerini hediye ettik” sözlerine yer verdi.
 
Vatandaşların bu hizmetten çok memnun kaldığını kaydeden Beylice Mahalle Muhtarı Emrah Işık, herkesin istediği zaman sağlık hizmetine ulaşamadığını kaydederek, “Vahap Seçer’den çok memnun olduklarına siz gözlerinizle şahit oldunuz. Bu hizmeti ayaklarına kadar getirdiğiniz size teşekkür ediyorum. Bunun için Vahap Başkana, size, ekibinize teşekkür ediyorum. Daha sık yapılmasını isteriz” dedi.
 
Büyükşehir ekiplerinin geldiğini duyunca çok sevindiğini ve hemen koşup geldiğini söyleyen Beylice Mahallesi sakini Serap Artdağı, “Böyle bir imkan verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Benim biraz kilom var. Diyetisyenimiz bana nasıl beslenmem gerektiğine dair tavsiyeler verdi, tansiyonum, şekerim ölçüldü. Böyle bir imkanı verdikleri için herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

İlgili diğer haberler:

Çölyak Hastası Aileler Farkındalık Etkinliğinde Buluştu - HABER LÖSEV Mutlu Et Paketleri İle Mutluluk Paylaştıkça Çoğalıyor - HABER Tarsus’ta “Dünya Sağlık İçin Hareket Et” Günü Renkli Aktivitelerle Kutlandı - HABER Sağlık İçin Hareket Et Günü’nde Tarsus Belediyesi'nden Sağlık Sempozyumu - HABER LÖSEV Ailelerinden Sağlık Bakanı’nın İstismar Açıklamasına Cevap - HABER LÖSEV’li Aileler Sağlık Bakanına Sordu - HABER Büyükşehir’in Gezici Sağlık Aracı’nın Yeni Durağı Beylice Mahallesi Oldu - HABER Başkan Seçer’den SMA Hastası Yiğit Aras İçin Dayanışma Örneği - HABER Lösemili çocuklar İstanbul’da doğum günlerini kutladı! - HABER Tarsus’ta hastaları özel hastaneye yönlendiren doktor ve arkadaşı gözaltında - HABER Mehmet Çiçekdağ’dan “Organ Bağışı Yapın” çağrısı - HABER Lösemi, Çocukluk Çağı Kanserlerinde İlk Sırada - HABER Kadınlar Büyükşehir’in fizyoterapisti ile sağlıklı kalıyor - HABER Tarsus Belediyesi’nden “Kanser Değil, Sen Güçlüsün” Konulu Sağlık Söyleşisi Düzenlendi - HABER Tarsus Belediyesi, sağlıklı yaşam semineriyle kadınları bilinçlendiriyor! - HABER Büyükşehir, Çölyak Destek Projesi İle Hem Gönüllere Hem Bütçelere Dokunuyor - HABER Tarsus Belediyesi Zabıta İşleri Müdürlüğü, Halk Sağlığını Tehdit Eden Gıdalara Karşı Denetimlerini Sürdürüyor - HABER TSS'de Ömür Boyu Yenileme Garantisi Ne Demek? - HABER Tarsus Belediyesi 5. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumunu Gerçekleştirecek - HABER Tarsus Aden Fizyoterapi Merkezi açıldı - HABER
Aze Tarım
Tarsus Belediye Meclisi toplandı