Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
12 Şubat 2024 Pazartesi, 15:19

Vatandaşların doğumundan ölümüne kadar her anında yanında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, kayıplarının acısını yaşayan vatandaşlara, kentin 4 noktasına açtığı taziye evleri ile destek olmaya devam ediyor.
 
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Halk Kent Sosyal Yaşam Merkezi, Hal Sosyal Yaşam Merkezi ile Turunçlu ve Mevlana Mahallesi’nde bulunan ‘Taziye Evi’ sayesinde; yakınlarını kaybeden vatandaşlar acılarını yaşarken, taziyeye gelen yakınlarını da ağırlıyor.
 
Mersin’in birçok noktasında bulunan Taziye Evleri’nin, kayıp yaşayan vatandaşların misafirlerini ağırlamak amacıyla hizmete başladığını kaydeden Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Suzan Dönmezler, “Taziye Evi’miz kadın ve erkek olmak üzere 2 bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerde salon, mescit, mutfak bulunmaktadır. Cenaze sahibi vatandaşlarımızın, gelen misafirlerini ağırlamaları için gerekli her türlü imkan sağlanmaktadır. Taziye evlerimiz hafta içi ve hafta sonu sabah 9, akşam 22 saatleri arasında hizmet vermektedir” diye konuştu.
 
Vefat eden kişilerin yakınlarına ve taziyeye gelenlere Büyükşehir tarafından yemek hizmeti de sunulduğunu vurgulayan Dönmezler, “Definden sonra vefat eden kişilerin ailelerine ve yakınlarına yemek hizmeti sunulmaktadır. Cenazesi olan herkesi tek tek arayıp onay aldıktan sonra, yemek hizmetini sunmaktayız” dedi. Dönmezler son olarak, “Vatandaşlarımızın doğumdan ölümüne kadar her anlarında yanındayız” sözlerine yer verdi.
 
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı personeli Çağdaş Yeter ise,  insanların birlik içerisinde olduğu zamanlardan bir tanesinin de cenazeler olduğunu belirterek, “Ölüm acısının paylaşılması ve dayanışmanın yaşanması, toplumun ruh sağlığını da olumlu yönde etkiler. Bu amaçla kurulmuş taziye evlerimizde, ‘Cenaze yakınlarının acısını paylaşıyor ve biriz, beraberiz’ diyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Vatandaşların ‘Taziye Evi’ni kullanabilmeleri için, Teksin uygulaması üzerinden başvuru yapabileceklerini söyleyen Yeter, “Vatandaşlarımız bizlere cenaze ile ilgili ölüm belgesini ulaştırdığında, Taziye Evi’nde onlara 3 gün hizmet sunuyoruz. Sabah 9 ile akşam 22 arası hizmet veriyoruz.  Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın iyi gününde de kötü gününde de yanında oluyoruz” diye konuştu.

 

İlgili diğer haberler:

‘Vahap Seçer Aydıncık Seçim Koordinasyon Merkezi’ Açıldı - HABER Başkan Seçer, Aydıncık Kurs Merkezi’nde Eğitim Gören Öğrencilerin Aileleriyle Buluştu - HABER Başkan Seçer, Gülnar-Bir Derneği’nin ‘Arabaşı Yemek Etkinliği’ne Katıldı - HABER Başkan Seçer, Gülnar Ve Mut Kurs Merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin aileleriyle buluştu - HABER Kadınlar, Ata Mirasını Yerinde Görüp, Geçmişe Yolculuk Yaptı - HABER Büyükşehir Üretimi Desteklemeye, Üretici Doğduğu Yerde Doymaya Devam Ediyor - HABER Yaş almış vatandaşlar, Büyükşehir’le aktif ve sosyal kalıyor - HABER Başkan Seçer, Büyükşehir’in Öğrencilerinin Yarışma Heyecanına Ortak Oldu - HABER Lise Öğrencileri Çevre Kirliliğini Deneyimleyerek Öğreniyor - HABER Emekli Evi Üyeleri ‘Beslenme ve Yaşlılık Psikoloji’ Konularında Bilgilendirildi - HABER Kariyer Merkezi Dijital Dönüşüm Çağına Destek Oluyor - HABER Büyükşehir, 3. Çevre Yolu’nu Üniversite Caddesi’ne bağlıyor - HABER Seçer’den Kente Spor Tesisleri ve Saha Müjdesi - HABER Sahipsiz Yaralı Kediyi Büyükşehir’in Veterinerleri İyileştirdi - HABER Mersin’de Yoğun Yağışlar Olumsuzluk Yaratmadı - HABER Halkkent Çocuk Gelişim Merkezi’nde Sevgi Dolu Etkinlik - HABER Büyükşehir, Vatandaşları Sevgililer Günü’nde de yalnız bırakmadı - HABER Büyükşehir’in Üretici Kadınları 14 Şubat İçin Buluştu - HABER Huzurkent’te Üretici Ürünlerini Artık Daha Rahat Taşıyor - HABER Başkan Seçer, Çilek Mahallesi’nde Vatandaşlarla Buluştu - HABER
Aze Tarım
Başkan Seçer, Sayapark Avm’yi Ziyaret Etti