Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
17 Haziran 2024 Pazartesi, 13:26

 
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, gençlerin istihdamda daha fazla yer almaları için hayata geçirdiği  ‘Mersin’in Gençlerinin Turizm Sektörü için Güçlendirilmesi Projesi’ (MERTUSEG) kapsamında, projeden faydalanan öğrenciler için ‘MERTUSEG Turizm Çalıştayı’ düzenlendi.
 
Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği iş birliğinde hayata geçirilen  MERTUSEG projesi kapsamında, 5 ay boyunca gençlere turizm ve konaklama sektörlerine yönelik mesleki eğitim verilerek, istihdama katılmaları sağlandı. Mersin’de yaşayan, 18-29 yaş arasında olan ve iş hayatında veya eğitimde yer almayan toplam 45 gence; Ön Büro (Resepsiyonist), Servis Elemanı ve Kat Hizmetleri (Housekeeping) alanlarında mesleki eğitim verildi. 5 ay boyunca ücretsiz bir şekilde turizm alanında hem teknik hem de uygulamalı eğitim gören öğrenciler, gerçekleştirilen çalıştayla birlikte eğitim sürecinde öğrendikleri bilgileri pekiştirme ve alanında yetkin kişilerin deneyimlerinden faydalanma imkânı buldu.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Çalıştay’a; farklı şehirlerden ve Mersin’den turizm ile ilgili STK’ların temsilcileri, otel yöneticileri, akademisyenler ve projeden faydalanan gençler katıldı.
 
Alanında uzman kişilerin sunumlar gerçekleştirdiği çalıştayda, gençlerle birlikte gruplar oluşturularak, turizmin farklı alanlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. Turizmin önde gelenlerinin deneyimlerini aktardığı çalıştayda, gençler de turizmle ilgili merak ettiklerini sorarak emin adımlarla istihdama katılma fırsatı yakaladı.
 
Maya: “Öğrencilerin yarısından fazlası istihdam edildi”
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi MERCEK Meslek Eğitim Merkezleri Koordinatörü Gül Kadem Maya, MERTUSEG projesi kapsamında 45 öğrenciye turizm alanında eğitim verdiklerini ve öğrencileri istihdama yönlendirmek adına kariyer günleri ve çalıştay gerçekleştirdiklerini belirtti. MERTUSEG Turizm Çalıştayı kapsamında İstanbul, Sakarya ve Kayseri’den Mersin’e gelen alanında yetkin kişilerin öğrencilerle buluştuğunu aktaran Maya, “Bugün burada gençlerimize deneyimlerinden bahsederek; ön büro, kat hizmetleri, genel turizm ve servis hizmetleri alanlarında neler katabilirler, deneyimleri neler ve çocukları nasıl yönlendirebilirler bunların paylaşımlarını yaptık” dedi. Çalıştayın içeriğinden de söz eden Maya, “Masalarda çalışmalar planladık. Her alanda hangi problemler ortaya çıkıyor, güçlendirilmesi gereken yönler nelerdir, çocukların daha fazla destek alacakları sorular üzerinden çalışmalar yaptık” ifadelerine yer verdi.
 
 
MERTUSEG eğitimlerini MERCEK Hal Şubesi’nde gerçekleştirdiklerini söyleyen Maya, eğitimlerin 5 ay sürdüğünü de aktararak, “Turizm alanında uygulama odaları oluşturduk, kat hizmetlerinden bir otel odası konsepti gerçekleştirdik. Ön büroda da 15 bilgisayarlı, uygulama yaptığımız bir bilişim sınıfı oluşturduk. Bu alanda, ne eğitimde ne de istihdamda olmayan 45 gencimizin eğitimlerine katkı sunduk. Şu anda da yarısından fazlası istihdam edilmiş durumda. Geri kalanlar da artık aranan personel oldular” diye konuştu.

 

İlgili diğer haberler:

Kadınlar Dikiş Kursu’nda Hem Sosyalleşiyor Hem Özgürleşiyor - HABER Büyükşehir’den Emekçilere Buz Gibi Limonata İkramı - HABER Büyükşehir Kariyer Merkezi İle MODER Arasında Proje Odaklı İş Birliği - HABER Mersin Merkezi Büyükşehir’le Yeniden Canlanacak - HABER Büyükşehir Ekipleri, Palmiye Ağaçlarında Budama Çalışmalarına Hız Verdi - HABER Büyükşehir Önce Kurs Veriyor, Ardından Gelir Kapısı Aralıyor - HABER Büyükşehir’den ‘İklim Mersin Toplantısı’ - HABER Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor - HABER Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı - HABER Büyükşehir’in Otizm Aile Danışma Merkezi’nde Duyu Bütünleme Terapisi Hizmeti Veriliyor - HABER Yaz’ın Keyfi Büyükşehir’in Yüzme Kurslarıyla Sürüyor - HABER Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin İlk Eğitim Faaliyeti Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir’den Öğrencilere Tatil Tavsiyeleri - HABER Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 1. Birleşimi Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir, ‘Bölgesel Triatlon Ligi’nin 7. Bölge 2. Etap’ yarışmasına ev sahipliği yaptı - HABER MESKİ, su güvenliği sistemini hayata geçiriyor - HABER Yaz Dostum Konserleri, Yaz Akşamlarının Eşlikçisi Olmayı Sürdürüyor - HABER Mersin’in Her Yerinden Müzik Sesleri Yükselecek - HABER ‘İklim Eğitimi ve Diyaloğu Güçlendirme Projesi’nin 2. adımı atıldı - HABER Büyükşehir’in Yol Çalışmaları İle Çiftçi ve Yaylacılar Daha Mutlu - HABER
Aze Tarım
Vatandaşlar, Büyükşehir’le Kurbanlıklarını Hem Sağlıklı Hem Hijyenik Koşullarda Kestirdi