Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
10 Mayıs 2024 Cuma, 19:04

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, dünyanın en saf, en temiz sevgisinin anne sevgisi olduğunu belirterek "Kültürümüzde annelik müstesna bir yere sahiptir, dünyanın en yüce, en kutsal vazifelerinden biridir." dedi.
 
Türk kültüründe aile ve annelik kavramının önemini vurgulayan Teke, "Kadının her zaman ön plana çıktığı kültürümüze göre, evi yuva haline getiren, aileyi birbirine bağlayan annedir. Dilimizdeki atasözleri ve deyimler annenin Türk kültüründeki önemini ortaya koyuyor.
Ülkemizden bahsederken baba vatan demiyoruz, 'ana vatan' diyoruz. Vatanımızı kültürümüzde kutsal sayılan "ana" ile özdeşleştiriyoruz. 'Ana gibi yâr, Bağdat gibi diyar olmaz' diyoruz.
Annelerimiz aldıkları eğitim ve donanım ile sadece bir anne olarak değil üreten, eğiten, öğreten, çalışan rolüyle toplumu şekillendirme gücüne sahiptirler. Topluma değer kazandıran, sağlam, dürüst, erdemli, saygın, sevgi dolu kişiler, annelerimizin bireysel çevresinde şekillenirler.
 
Bu vesile ile, hayata gözlerini yummuş tüm anneleri rahmetle, minnetle yad ediyor, hayatlarını çocuklarına bahşeden, karşılıksız sevginin ve eşsiz hoşgörünün müstesna temsilcileri olan annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum" ifadelerini kullandı.
  

Aze Tarım