Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
12 Nisan 2024 Cuma, 12:58

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirdiği ve Cumhuriyetin 100. yılında gençlere ve çocuklara armağan ettiği ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ Ramazan Bayramı’nda 7’den 70’e ziyaretçileriyle doldu taştı. Ramazan Bayramı’nın 9 gün olmasıyla dolyısıyla sevdikleriyle birlikte bayramın tadını çıkaran aileler, çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirmek için Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin yolunu tuttu. Gözlemevi seansları, deney düzenekleri ile çocuklara iklim ve çevre bilincinin aşılanmasını sağlayan merkez, hem şehir içinden hem şehir dışından gelen ziyaretçilerinin beğenisi topladı. Türkiye’nin en büyük perde çapına sahip planetaryumu ile ülkemizde ilk ve tek olma özelliği taşıyan merkezde, ‘Kozmik Macera’ adlı kısa filmi izleyen aileler, çocuklarıyla birlikte evrenin derinliklerine doğru yolculuk yaptı. Çocuklar, galaksi ve uyduları, güneş sistemini planetaryum aracılığıyla yeniden keşfetmenin tadını çıkardı. 29 Ekim’den bu yana hizmet vermeye başlayan merkez, şimdiye kadar 66 bin kişi tarafından ziyaret edildi.
 
Karaer: “Çocuklar burada zihinlerini taze tutuyor”
 
İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nde çalışan Özge Karaer, Ramazan Bayramı’nın 2. gününden itibaren merkezin ziyaretçilere açık olduğunu belirtti. Merkezi görmek için hem şehir içinden hem şehir dışından ziyaretçi ağırladıklarını belirten Karaer, “Bayram dolayısıyla diğer illerden gelen çok fazla misafirimiz var. Bu da bizi mutlu ediyor. Güzel bir ilgi görüyoruz. Burada çocuklarımız hem tatilini yapıyorlar hem dinlenip eğleniyorlar. Bir yandan da okullarında müfredatta gördükleri bilgileri de düzenekler sayesinde yeniden deneyimliyorlar. Bu sayede zihinlerindeki bilgileri taze tutuyorlar” dedi.
 
“29 Ekim’den bu yana 66 bin kişi merkezimizi ziyaret etti”
 
Gün içinde randevulu sistemle çalıştıklarını ve 29 Ekim’den bu yana merkezin hizmet vermeye başladığını kaydeden Karaer, merkezin şimdiye kadar 66 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini ifade etti. Karaer, “Burada iklim ve çevre temalı düzeneklerimiz var. Öğrencilerimiz, okullarda teorik olarak öğrendiği bilgileri burada inceleyip anlayarak veya izleyerek kafalarında pekiştiriyorlar. Bu da öğrencilerimizin ilgisini çekiyor. Üniversite öğrencilerimiz de merkezimize çok fazla rağbet gösteriyor. Bunun dışında İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürüttüğümüz işlerimizi de  burada sergileyebiliyoruz. Güncel olarak vatandaşlarımızın, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmaları burada görme şansları oluyor. Bu yüzden 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyoruz” diye konuştu. Uzay  ve gök bilimlerine ilginin oldukça yoğun olduğunu ve planetaryum aracılığıyla vatandaşların bunların yeniden keşfettiğini sözlerine ekleyen Karaer, “Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’miz, açıldığı günden bu yana vatandaşımız tarafından yoğun ilgi gösterilen hem bilim anlamında hem eğlence anlamında uğrak bir yer haline geldi.  Bayram boyunca akın akın ziyaretçilerimizi ağırlamaya devam edeceğiz” dedi.
 
Çocuğuyla birlikte Ramazan Bayramı’nı değerlendirmek için iklim ve çevre bilim merkezini ziyaret eden velilerden Hakan Doğan “Oğlumun dünyayla ilgili merak ettiği sorular vardı. Çocuğum kreşe gidiyor. Okulda gördüğü derslere çok yardımcı oldu. Kendisi daha 4 yaşında ama dünya küresini gördüğü gibi yer çekirdeğini bildi. Çocuklarımız burada direkt bilgi sahibi olabiliyor” dedi.
 
Gülnar’da yaşayan öğretmen Çiğdem Tay Yıldız, merkezin özellikle çocukların Fen Bilgisi dersini pekiştirmek için oldukça faydalı olduğunu söyleyerek, “Buranın sadece çocuklara yönelik bir yer olduğunu düşünüyordum ama benim de çok ilgimi çekti. Çok çok güzel olmuş” sözlerine yer verdi.

 

İlgili diğer haberler:

Mezopotamya’da Mersin Rüzgarı Esti - HABER ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ Oyunu 21 Binden Fazla Çocuğa Ulaştı - HABER Mersin Büyükşehir’den yine bir ilk; ‘Üreticilere sisleme makinesi desteği’ - HABER Başkan Seçer, Ziraat Mühendisleri Odası'nın ‘Geleneksel Başak Balosu’na Katıldı - HABER Başkan Seçer, Dünyaca Ünlü Ressam Ahmet Yeşil İle Bir Araya Geldi - HABER Öğrenciler, Büyükşehir’in Veteriner Hekimlerinden Sektör Tecrübesi Ediniyor - HABER Başkan Seçer, CHP Yenişehir Danışma Kurulu Toplantısı’na Katıldı - HABER Mersin’in Eşsiz Lezzetleri Diyarbakır’da Dünyaya Tanıtılıyor - HABER İş Dünyası Sektörlerin Geleceği Zirvesinde Buluştu - HABER Büyükşehir’in Sporbüs’ü Çocuklar İçin Yollarda - HABER Üreticiler Büyükşehir’in Desteği İle Hem Zaman Hem Maddi Kazanç Sağlıyor - HABER Büyükşehir’in Kır Çiçekleri Yeni Çiçeklerini Arıyor - HABER Mersin Büyükşehir Etik Haftası Etkinliklerini Başlattı - HABER TBB’de Mersin’i CHP Grubunun Teklif Ettiği Liste Temsil Edecek - HABER Büyükşehir, 19 Mayıs Gençlik Bayramı Ruhunu Kentin Dört Bir Yanına Taşıdı - HABER 19 Mayıs Coşkusu Mersin Büyükşehir İle Zirveye Ulaştı - HABER Tarsus Kültür Park çocuk sesleri ile renkledi - HABER Mersin Büyükşehir MERCEK’te İşaret Dili Kursu Başlattı - HABER Özel Birey Anneleri ‘Beden Ve Ruh Sağlığı Atölyesi’nde Buluştu - HABER MESKİ, Özel Gereksinimli Öğrencileri Unutmadı - HABER
Aze Tarım
‘Final Four’ Heyecanı Mersin’de Başladı