Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
29 Mart 2024 Cuma, 13:11

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni (ESOB) ziyaret etti. Başkan Seçer’e CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Ahmet Serkan Tuncer ve CHP Akdeniz İlçe Başkanı Semih Palamut eşlik etti.
 
Ziyarette konuşan Seçer, kendisinin de ahilik geleneğiyle büyümüş bir insan olduğunu belirterek, esnaflığın kazanç kapısı olmasının yanı sıra öğretici bir okul niteliğinde de olduğunu söyledi. Esnaf ve yerel yönetimin iyi ilişki içerisinde olmasının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Seçer, “Göreve geldiğimiz günden itibaren hem esnafla hem de esnafların bağlı olduğu STK’larla iyi ilişkiler içerisinde olduk” dedi.
 
Esnafla sık sık bir araya geldiklerini ve katkı sunma gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Seçer, hem gelir düzeyi düşük olan yurttaşlar hem de esnaf için bir katkı olan halk kart uygulamasından söz etti. Halk Kart uygulamasının günü birlik değil sürdürülebilir bir uygulama olduğuna dikkat çeken Seçer, “Halk Kart’a ayda 5 milyon 600 bin lira para yüklüyoruz. Yurttaşlar gidip bakkaldan alışveriş ediyorlar. Bizim de anlaşmalı olduğumuz 460 esnaf var. Yılda 67 milyon lira küçük bakkalların kasasına Büyükşehir kaynaklı para giriyor. Bu projeleri çoğaltmamız lazım. Biz belediye olarak bunlar üzerine çalışalım ama Esnaf Odası da bu konuda bize önerilerle gelebilir. Biz her konuda iş birliği yaparız” dedi.
 
İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri konusu hakkında da konuşan Seçer, Mersin’de hazine arazisi sıkıntısı yaşandığını ve bu yüzden organize sanayi bölgeleri için uygun arsa bulunamadığını söyledi. Büyükşehir olarak Huzurkent’te bir lojistik merkezi yaptıklarını kaydeden Seçer, Akdeniz İlçesi’nde gerçekleştirdikleri imar çalışmalarının ardından 3 bin 500 hektar alanı imara açtıklarını, ilçe belediyesinin de sorumluluk alanındaki imar çalışmalarını bitirmesinin ardından bölgede, sanayi, depolama, lojistik alanlarının oluşturabileceğini söyledi. Bugüne kadar olduğu gibi ikinci dönemlerinde de aynı doğrultuda çalışacaklarını söyleyen Seçer, sorunların çok olduğu sektörlerle bir araya gelerek problemleri çözmeye çalıştıklarını ifade etti. Tüm meslek dalları için kapılarının açık olduğunu Seçer, “Kim olursa olsun biz kapımızı her zaman açtık. Yeter ki bize gelen talepler makul ve mantıklı olsun. Bizim kapımızdan kimse dönmedi” diye belirtti.
 
 “Biz göreve gelmeden önce belediyede bizdeki gibi bir denge yoktu”
 
Görev süresi boyunca Mersin’de çok güzel hizmetler yaptıklarını ve belediyenin mali tablosunu kendi dönemlerinde düzelttiklerini belirten Seçer, Belediyenin kaynaklarını büyük bir denge içinde yönettiklerinin altını çizdi. Seçer, Büyükşehir’in güçlü bir belediye olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Biz göreve geldiğimizde böyle bir denge yoktu. Biz göreve geldikten sonra her yerde ‘Mersin, güçlü bir belediyedir. Ben güçlü bir belediye başkanıyım ve Mersin güçlüdür’ diyorum. Şu anda belediyemizin dengeleri yerinde” dedi.

 

Aze Tarım
Aslı Gözen: "Dev Yaşam Alanları Olarak Söz Edilen Geçici Hayvan Bakımevleri"