Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
15 Haziran 2024 Cumartesi, 17:00

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Valiliği tarafından Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen program kapsamında Arife Günü’nde Mersin Şehitliği’ni ziyaret ederek, şehit aileleri ve ardından da kent protokolüyle bayramlaştı.
 
Toroslar ilçesi Akbelen Mahallesi Şehir Mezarlığı’ndaki Şehitlik’te düzenlenen törene Başkan Seçer’in yanı sıra; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, milletvekilleri, şehit aileleri, gaziler ve kent protokolü katıldı.
 
Şehitler için dua okunan ziyarette Başkan Seçer, şehit mezarlarına karanfil bırakarak, şehit aileleri ile bayramlaştı.
 
“Belediye otobüslerimiz bayram boyunca ücretsiz hizmet verecek”
 
Şehitlikte gerçekleştirilen program sonrası konuşan Başkan Seçer, tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlarken, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülke uğruna canını feda eden şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti. Büyükşehir olarak bayram öncesi hazırlıkları tamamladıklarını söyleyen Seçer, “Vatandaşlarımızın huzurlu bir bayram ve tatil geçirmesi için tedbirlerimizi aldık” dedi. Mezarlıklar ve ibadet yerlerinde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Seçer, Tarsus Sucular Mezarlığı, Mersin merkezde Akbelen, Çiftlik ve Güneykent mezarlıklarına ücretsiz servislerin olduğunu söyledi. Seçer, “Bayram süresi boyunca da belediye otobüslerimiz ücretsiz hizmet verecek. Vatandaşlarımız rahat seyahat etme imkanı bulacaklar” diye konuştu.
 
Vatandaşların rahat bir şekilde kurban kesim ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için 18 mobil kesim ünitesi ve 6 mezbaha ile hizmet vereceklerini söyleyen Seçer, “Mobil üniteler ilk gün hizmet verecek. Mezbahanelerimiz 1. ve 2. günü hizmet verecek ve vatandaşlarımız burada kurbanlarını kesebilirler. Kurban bağışı yapmak isteyenler birizberaberiz.org dijital platformundan 17 bin TL karşılığı belediyemize bir adet kurban bağışı yapabilirler. Kurban etleri belediyemizin aşhanesinde ihtiyaç sahibi insanlara yaptığımız yemeklerde kullanılacak. Onun da bilinmesini isteriz” diye konuştu.
 
Seçer, kurban kesim esnasında vatandaşların bazı noktalara dikkat etmesi ricasında bulunarak, şunları söyledi:
 
“Çirkin görüntülerin oluşacağı kurban kesimlerini yapmasınlar. Cadde kenarlarında, yol kenarlarında kurbanın kanının cadde boyunca aktığı bir tablo medeni bir topluma, medeni bir şehre yakışmaz. Mobil üniteler var, mezbahaneler var, hepsi kendilerine ücretsiz. Buralarda gerçekleştirsinler. Temizliğe dikkat etsinler. Eğer temizliğe özen göstermezlerse hava da sıcak olduğu için yoğun sinek şikayeti olur. Mutlaka belediyemizin ilgili birimleri çalışacak ama vatandaşımızın da buna özen göstermesi lazım. Kurban kesim yerlerini temizlemeleri gerekiyor.”
 
“Vatandaşlarımızdan suyu itinalı kullanmalarını istiyoruz”
 
Vatandaşların su tüketiminde dikkatli olmalarını da önemli rica eden Seçer, “Hava sıcaklığı ve rutubet oranı yüksek. Bu da yüksek su ihtiyacı demektir. Bir taraftan da kurban kesimleri yapılıyor. O bölgelerin temizliğinde su zayiatı fazla olacak. Bunun için mümkün olduğunca suyu itinalı kullanmalarını istiyoruz. Lütfen içmeniz ve kullanmanız için temin ettiğimiz suyu zayi etmeyin. Bahçe sulamada veya araba yıkamada kullanmayın Vatandaşlarımızdan özellikle bunu istiyoruz. Zaten bu yasal olarak da uygun değil. Biz planlamalarımızı insanların tüketebileceği su miktarına göre yapıyoruz. Doğal olarak bu tip kullanımlar susuzluğa neden oluyor, su yetersizliğine neden oluyor” ifadelerine yer verdi.
 
“Kaçak su kullanımına göz yummasınlar”
 
Seçer, kaçak su kullanımına da yeniden dikkat çekerek, vatandaşların bu konuda dikkatli ve bilinçli olması çağrısında bulundu. Özellikle bahçe sulamalarında kaçak su kullanımının oldukça fazla olduğuna işaret eden Seçer, “Vatandaşlarımızın da bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor. 7/24 faaliyet gösteren Alo 185’i etkin kullansınlar. Akıllı telefonlarına bu uygulamayı indirsinler. Kaçak su kullananları tespit ettikleri anda bizlere bildirsinler. Bu ihbarcılık değil. Bu gayriahlaki bir durum değil. Bu kamu malına sahip çıkmak ve hırsızlığa göz yummamaktır. Bunu da yurttaşlarımızdan istiyorum”  dedi.

 

İlgili diğer haberler:

Kadınlar Dikiş Kursu’nda Hem Sosyalleşiyor Hem Özgürleşiyor - HABER Büyükşehir’den Emekçilere Buz Gibi Limonata İkramı - HABER Büyükşehir Kariyer Merkezi İle MODER Arasında Proje Odaklı İş Birliği - HABER Mersin Merkezi Büyükşehir’le Yeniden Canlanacak - HABER Büyükşehir Ekipleri, Palmiye Ağaçlarında Budama Çalışmalarına Hız Verdi - HABER Büyükşehir Önce Kurs Veriyor, Ardından Gelir Kapısı Aralıyor - HABER Büyükşehir’den ‘İklim Mersin Toplantısı’ - HABER Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor - HABER Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı - HABER Büyükşehir’in Otizm Aile Danışma Merkezi’nde Duyu Bütünleme Terapisi Hizmeti Veriliyor - HABER Yaz’ın Keyfi Büyükşehir’in Yüzme Kurslarıyla Sürüyor - HABER Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin İlk Eğitim Faaliyeti Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir’den Öğrencilere Tatil Tavsiyeleri - HABER Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 1. Birleşimi Gerçekleştirildi - HABER Mersin Büyükşehir, ‘Bölgesel Triatlon Ligi’nin 7. Bölge 2. Etap’ yarışmasına ev sahipliği yaptı - HABER MESKİ, su güvenliği sistemini hayata geçiriyor - HABER Yaz Dostum Konserleri, Yaz Akşamlarının Eşlikçisi Olmayı Sürdürüyor - HABER Mersin’in Her Yerinden Müzik Sesleri Yükselecek - HABER ‘İklim Eğitimi ve Diyaloğu Güçlendirme Projesi’nin 2. adımı atıldı - HABER Büyükşehir’in Yol Çalışmaları İle Çiftçi ve Yaylacılar Daha Mutlu - HABER
Aze Tarım
Tarsus Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Gülbahar, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı