Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
11 Haziran 2024 Salı, 18:53

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2024 yılı için açıkladığı buğday ve arpa fiyatlarının çiftçiler için hüsran yarattığını söyledi.
 
Başkan Veyis Avcı, “Çiftçilerimizin Ziraat Bankası’ndan kullandığı sübvansiyonlu kredilerin faiz oranı  % 7 den  % 27 ye çıkmıştır. Tarımsal girdiler geçen sezona göre % 60 artmıştır, mazot 2023 hasat dönemine göre % 110 artmıştır. Tarım işçi yevmiyesi % 60 artmıştır, Devlet Su İşleri bile, 2024 yılı için % 67 sulama ücretlerine zam yapmıştır.
 
TMO’nun 2024 yılı için buğday da % 19’luk zammı arpa da ise %11’lik zammı çiftçimizi büyük zarara uğratmıştır. 14 Mayıs 2024 Dünya Çiftçiler Günü’nde Ankara’da TOBB toplantı salonunda Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla TZOB Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ın konuşmasında altını çizerek buğday maliyetinin 10 TL’nin üstünde olduğunu söylemiş ve çiftçimizin Sayın Cumhurbaşkanımızdan iyi bir fiyat beklediğini söylemiştir.
 
Ne yazık ki TMO çiftçilerimize destekleme dahil toplam 11 TL’yi reva görmüştür. 2023 yılı buğday fiyatı destekleme dahil 9,25 TL iken 2024 yılı için açıklanan 11 TL buğday fiyatı zam oranı % 19 artışa denk gelmektedir. Bu Ziraat Bankasının faizini bile karşılamamaktadır. Diğer girdiler ve çiftçilerimizin emeği alın teri hiçe sayılmıştır.
 
Bu fiyatları kabul etmemiz çiftçilerimiz adına kabul edilemez olumlu karşılamamız mümkün değildir.  Bu şekilde çiftçimizin ayakta kalma şansı kalmamıştır. Bu süreçte bu fiyatları açıklayan ve buna karar verenlerin bunu bir daha gözden geçirmelerini ve bu yanlış fiyat politikasından geri dönmelerini çiftçimizin alın teri ve emeğinin karşılığını vermelerini talep ederiz…”

 

İlgili diğer haberler:

Başkan Murat Kaya’dan 15 Temmuz mesajı - HABER Belediye-İş Sendikası ile Erdemli Belediyesi arasında zamlı maaş anlaşması - HABER Tarsus’ta ekmek satışlarında farklı tarifeler! - HABER Borsa Yönetiminde Orta Vadeli Program Değerlendirildi - HABER Mersin ESOB ile Mersin MEM arasında İşbirliği ve Ortaklık Protokolü imzalandı - HABER Tarsus TSO’da perakendeciler sektörel sorunları ele aldı - HABER Şişecam Düzcam Tarsus Fabrikası işçi alımı için talepleri açtı - HABER Emin Turaç: “Limon üreticisi oldukça zor durumda” - HABER Tarsus TSO gündeme mesleki eğitim ve ara elemanı aldı - HABER Tarsus Ticaret Borsası URGE Proje Takımı New York TÜRK EVİN’de - HABER Mersin İli Oda Borsa Başkanları İstişare Toplantısı MDTO Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi - HABER Mersin, Tarsus, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te acele kamulaştırma kararı - HABER Özgür Gülbahar: “Faiz oranları yüksek, sektör durgun” - HABER Tarsus 1 no.lu Esnaf Kefalet Kooperatifinden 2024 yılında 427 esnaf kredi kullandı - HABER Tarsus TSO Meclis Toplantısı yapıldı - HABER İSO 500 Listesinde MTOSB’den 12 firma yer aldı - HABER Tarsus Ticaret Borsası URGE Proje Takımı, Amerika- New York’ta düzenlenecek Fancy Food Show Fuarı’na katıldı - HABER Başkan Mustafa Teke’den kutlama mesajı - HABER Tarsus TSO’da Komite Buluşmaları - HABER Meclis Başkanı Murat Kaya, Kurban Bayramı ve Babalar Gününü kutladı - HABER
Aze Tarım
Tarsus Eğitim-Sen: ”Laiklik ve bilim karşıtı müfredatı reddediyoruz!