Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
29 Kasım 2023 Çarşamba, 12:16

Aratos Felsefe Dergisinin 2011 yılında vermeye başladığı ve gelenekselleştirdiği Aratos Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.
 
Geçtiğimiz günlerde yapılan 3. Tarsus Felsefe Festivali programı kapsamında, 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülleri iki değerli isme takdim edildi.
 
3. Tarsus Felsefe Festivali’nin açılış konuşmalarının ardından yapılan ödül töreninde Tarsuslu sanatçı Dr. Halil Atılgan’a ve yine Tarsuslu Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’e 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülü verildi.
 
Yapılan açıklamada, Aratos dergisi Seçici Kurulu’nun 2023 Aratos Kültür Sanat Ödüllerinin veriliş gerekçesi olarak, “Genelde Çukurova bölgesinin özelde ise Tarsus’un türkülerini, halk ozanlarını araştırıp derleyerek, bunları bir yayın haline getirip kitaplaştıran, Tarsus türkülerini, yine Tarsuslu türkücülere özel stüdyolarda seslendirilmesini sağlayarak 4 cd halinde bize kazandıran, kendisi de bağlamasıyla halk ozanı olan, halk bilim araştırmacısı, koro şefi, TRT’de türkü programı yapımcısı Tarsuslu Dr. Halil Atılgan’ı Tarsus ve yöre kültürüne yaptığı değerli kalıcı çalışmaları ve katkıları için verildiği” belirtildi.
 
Dr. Halil Atılgan, 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülü’nü Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dinsever’in elinden aldı.
 
Aynı şekilde seçici kurulca, “Gerek mesleği tıp dalında bir doktor olarak sağlık alanında gerekse fotoğraf sanatı, yöre tarihi ve kültürü alanındaki kitaplarıyla, aynı zamanda bir fotoğrafçı olarak sanatsal çalışmaları, Tarsus tarihi üzerine yaptığı çalışmalar, bu kentteki felsefe çabalarına verdiği destekle Bugün Türk Tabipler Birliği 2. Başkanlığı’nı da yürüten Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’i, 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülü verilmesi uygun görmüştür” denildi.
 
Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’e 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülünü ise Mersin Üniversitesi Felsefe Ana Bilim Dalı Başkanı ve aynı zamana Aratos Felsefe Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehragül Aşkın tarafından takdim edildi.
 
2023 Aratos Kültür Sanat Ödülünü alan Dr. Halil Atılgan ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten birer konuşma yaparak Aratos Ödülü almaktan duydukları mutluluğu ifade ederek, ödüle layık görüldükleri için teşekkürlerini ilettiler.
 
Aratos Dergisi kurucusu ve Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık’ın yaptığı konuşmada, Aratos dergisinin Türkiye’de yaşayan en uzun süreli dergilerin arasında olduğunu belirterek, “Aratos dergisi olarak felsefe ile birlikte pek çok sanat dalında etkinlikler yapıyoruz. Bir gelenek haline getirdiğimiz Aratos ödüllerini bu yıl sunduğumuz iki değerli insan, Dr. Halil Atılgan ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten hocalarımı kutluyorum. Varlıkları ve emekleri için teşekkür ediyorum.
 
Aratos, yerel değil ulusal ölçekte evrensel değerleri taşıyan bir dergidir. İçinde yaşadığımız süreçte aydınlanma çabalarıyla toplumsal değişim ve dönüşüm sürecini ileriye taşımayı amaç edinmiştir. Buna bağlı olarak da Tarsus’u felsefenin kenti yapmak konusunda çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

 

İlgili diğer haberler:

Figen Acıyiyen’den Büyükşehir Belediyesi Yenice Yaşar Bayboğan Kadın Ve Çocuk Atölyesi’ne Ziyaret - HABER Gülümse Alzheımer Yaşam Merkezi’nde Hastalığa Meydan Okuyorlar - HABER Başkan Seçer’den Lozan Barış Antlaşması’nın Yıl Dönümü Mesajı - HABER Başkan Boltaç’tan 24 Temmuz Basın Bayramı Kutlama Mesajı - HABER KAHEV’den Tarsus Gençlik Kampı’nda Program - HABER CHP Tarsus Gençlik Kolları 3 Ağustos'ta seçime gidiyor - HABER Jandarma’dan Tarsus, Mut ve Yenişehir’de uyuşturucu operasyonu - HABER Tarsus Cemvei’nde Aşure Lokması ikram edildi - HABER Tarsus Duatepe Mahallesi’nde “aşure lokması” pay edildi - HABER Muhtar Ruhi Güngör ve azalarından, Başkan Boltaç’a ziyaret - HABER Berberlerin yaz saati uygulaması esnafı ikiye böldü, Başkan Deniz açıklama yaptı - HABER Tarsus CHP’den “24 Saat Eğitim Maratonu” Basın Açıklaması - HABER Tarsus’ta “Spor ve Fiziksel Etkinlik Kursu’nu tamamlayan otizmli çocuklara belge verildi - HABER Ziraat Odası Başkanlarından, Seçer’e Plaket - HABER Hızlı Tren Projesi kapsamında Tarsus'ta kamulaştırma yapılacak yerlerle ilgili açıklama bekleniyor - HABER Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Özbozkurt ve Yeşilkuş’un Çalışmalarını Kaynak Gösterdi - HABER “Emeğimizin Karşılığını, Hakkımızı İstiyoruz!” - HABER Ataması yapılmayan öğretmen Akkuyu’da yaşamını yitirdi, Bozan sordu! - HABER 2. Akdeniz Bienali İçin Hazırlıklar Sürüyor - HABER Tarsus STK’lardan Kültür ve Turizm Bakanlığına çağrı - HABER
Aze Tarım
Büyükşehir’in Şeffaf ve Adil Sınav Yöntemi Adaylardan Tam Puan Aldı